• „Bieg po zdrowie”

• W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy czwartej przystąpili do ogólnopolskiego programu „Bieg po zdrowie”. Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny.
            Głównymi celami projektu są:
            - opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
            - pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
            - zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości,
            palenia papierosów i e-papierosów.
            Zajęcia realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas lekcji uczestnicy dyskutowali, wymieniali doświadczenia, spostrzeżenia, refleksje i pomysły, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w życiu codziennym.
            Realizacja programu odbywała się w formie: ćwiczeń, dyskusji, prezentacji, pracy w grupie, omawiania plakatów, tworzenia komiksów i folderów.
            Podsumowując ogólnopolski program antytytoniowej edukacji zdrowotnej: ,, Bieg po zdrowie” należy zwrócić uwagę, że profilaktyka palenia tytoniu jest bardzo ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze w szkole.
        • JAROSŁAWSKIE POLA NADZIEI

• Dzisiaj przed kościołem parafialnym w Morawsku, uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu: Wiktoria C., Amelia D., Żaneta S., Aleksandra Sz., Weronika B., Kamila Z., Jakub B., Michał D., Piotr J., Mikołaj K. i Adam N. wraz z opiekunami wzięli udział w akcji charytatywnej „Jarosławskie Pola Nadziei” na rzecz Hospicjum im. Św. Jana Pawła II w Jarosławiu.

Wspólnie zebraliśmy kwotę 1339,50zł.

Serdeczne podziękowania dla Klubu Seniora oraz p. Izabeli za wykonanie pięknych żonkili z krepiny. Dziękujemy również wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji za hojność i otwarte serce.

• Przeszłość i Przyszłość

•      W czwartek 20 kwietnia uczniowie klasy 2 pojechali do Jarosławia zwiedzić Muzeum oraz Centrum Edukacji Kulturalnej. Dwa miejsca tak różne, ale na swój sposób niezwykle interesujące.

Podczas lekcji muzealnej dzieci dowiedziały się, co to jest przeszłość, a także po co i w jaki sposób się ją bada. Zapoznały się również z rolą muzeum w przechowywaniu i przekazywaniu wiedzy o minionych dziejach. Dzieci z ciekawością oglądały zaprezentowane im eksponaty począwszy od skamieniałości, po zabytki archeologiczne i historyczne.

W piwnicach ratusza na uczniów czekał fascynujący świat sztuki. Interaktywne urządzenia i aplikacje multimedialne ułatwiające poznanie najważniejszych zagadnień związanych z muzyką, malarstwem, rzeźbą, architekturą. Można było wcielić się w animatora teatru cieniowego lub aktora teatru lalkowego oraz samodzielnie wykonać papierowe zwierzątka metodą orgiami. Odkrywanie wiedzy o sztuce połączone ze wspaniałą zabawą było niezwykłym przeżyciem.

Pogoda i humory dopisały – czego chcieć więcej?!

• Chrystus Zmartwychwstał

Już wkrótce uroczyste bicie dzwonów i radosny śpiew "Alleluja" oznajmią nam, że nadeszły największe dla chrześcijan święta - Wielkanoc.

Tymi słowami rozpoczęliśmy 5 kwietnia 2023 „Apel wielkanocny” w naszej szkole, którego celem było przybliżenie i uwrażliwienie uczniów na sens przeżywanych świąt Wielkiej Nocy. Uczniowie z klasy II przygotowali montaż słowno- muzyczny, w którym pochylili się nad znaczeniem krzyża w naszym życiu. Nad całością czuwały panie: Agnieszka Młynarska, Jadwiga Rokosz i Iwona Naziemkowska.

Występ wzbudził zachwyt zebranych gości, o czym świadczyły rozlegające się wielokrotnie oklaski i pełne życzliwości uśmiechy kierowane do naszych młodych artystów.

Na koniec pani Dyrektor Alicja Gwóźdź  złożyła uczniom, rodzicom, pracownikom szkoły życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

• II KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY

• W czwartek, 30 marca 2023r. odbył się w naszej szkole „Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły - Bł. ks. Janie Balickim”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV - VIII, reprezentowani przez 2 przedstawicieli. Konkurs miał formę ustną. Uczniowie poszczególnych klas kolejno losowali pytania, każda para miała 10 sekund na udzielenie poprawnej odpowiedzi. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Dyrektor Alicja Gwóźdź, p. Anna Duda oraz ks. Andrzej Bujny.

Wyniki rywalizacji są następujące:

I miejsce - klasa VII w składzie: Szymon Lachowicz i Bartosz Myłek

II miejsce – klasa VI w składzie: Fabian Dziedzic i Wiktor Młynarski

III miejsce – klasa IV w składzie: Aleksandra Nasiewicz i Kamila Dzięgielowska

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.