• Szlakiem życia i zagłady społeczności markowskich Żydów

• Zmęczeni, ale pełni nowych doświadczeń i wrażeń powrócili właśnie nasi najstarsi uczniowie z Markowej. W ramach realizacji patriotycznego projektu pod tytułem „ Wzór odwagi: historia rodziny Ulmów” zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. A sąsiadujący z muzeum skansen podziwiali wszyscy w pięknej zimowej scenerii, ponieważ całą zagrodę przyprószył pierwszy w tym roku śnieżny puch.

• Nasi uczniowie korzystają już z pracowni robotyki

• W ramach programu grantowego „Wzmocnij swoje otoczenie” organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, nasza szkoła otrzymała środki finansowe w wysokości 20000 zł z przeznaczeniem na zakup wyposażenia pracowni robotyki.

Dzięki tej darowiźnie do naszej szkoły zawitały Ozoboty Bit Plus — proste w obsłudze roboty o bardzo dużym potencjale edukacyjnym, które wraz z zestawem drewnianych puzzli i flamastrami w prosty sposób umożliwiają uczniom poznanie świata robotów poprzez tworzenie skomplikowanych tras i pętli. Idealny zestaw startowy do nauki robotyki to Lego SPIKE Prime 45678 - zestaw podstawowy, który w ramach darowizny również otrzymaliśmy. Zestaw zawiera aż 528 elementów, w tym LEGO Technic oraz LEGO Classic i jest przeznaczony do pracy samodzielnej lub w grupie 2-osobowej. Zestaw ten poprzez zabawę angażuje uczniów do rozwiązywania problemów o różnym stopniu trudności, wspomagając kreatywność i ucząc krytycznego myślenia. Zadaniem dzieci nie jest samo budowanie robotów, lecz rozwiązanie postawionego problemu. Kierując się wskazówkami i zdobytą dotychczas wiedzą, dzieci muszą osiągnąć przedstawiony w zadaniu cel. Z otrzymanych środków finansowych została zakupiona również Drukarka 3D.

Zakupione wyposażenie szkolnej pracowni robotyki wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów i stworzyło możliwość prowadzenia kół zainteresowań dla dzieci młodszych jak i starszych.

• Narodowe Święto Niepodległości

• 10 listopada z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii.

Uczniowie klasy 3 recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość.

Uczestnicząc  w obchodach Święta Niepodległości pamiętamy o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Narodowe Święto Niepodległości przypomina nam, że wolność to dar, który musi być chroniony. 11 listopada stanowi przypomnienie, że idea niepodległego państwa jest wartością niezmienną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

• IV szkolny rajd rowerowy z okazji Święta Niepodległości

• W celu upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości naszego kraju tradycyjnie uczniowie z klas 4-8 ubrani na biało czerwono wzięli udział w rajdzie rowerowym.

W czwartek 9 listopada o godzinie 10:30 przy pięknej słonecznej pogodzie wyjechaliśmy spod naszej szkoły w kierunku Tuczemp, następnie przejechaliśmy przez Muninę, potem do Morawska, gdzie objeżdżając kilka uliczek zakończyliśmy nasz rajd przy stawie. Tam w nagrodę dla każdego uczestnika czekały już pieczone kiełbaski przygotowane przez niezawodnego Pana Janka.

W tym roku w naszej tradycyjnej imprezie niepodległościowej wzięło udział 39 uczniów i 4 opiekunów. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za patriotyczną postawę i już myślimy o kolejnej edycji.

• Rewelacyjny występ naszych młodszych zespołów na zawodach piłki ręcznej

• Na hali w Muninie 8 listopada rozpoczęliśmy rywalizacje w grach zespołowych. Do Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej wystawiliśmy reprezentacje dziewcząt i chłopców. W składach naszych zespołów połowę zawodników stanowili uczniowie klasy czwartej, którym ze względu na słabsze warunki fizyczne trudniej jest rywalizować ze starszymi kolegami z klasy szóstej. Biorąc to pod uwagę nie zakładaliśmy walki o najwyższe cele. Tymczasem rzeczywistość przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Drużyny dziewcząt i chłopców zajęły w tym turnieju drugie miejsca…a mogło być jeszcze lepiej. W ostatnim meczu zespół chłopców żeby wygrać cały turniej musiał pokonać szkołę  z Makowiska…i to prawie się udało bo prowadziliśmy w tym meczu 2:1, a bramkę na 2:2 straciliśmy na 20 sekund przed końcem spotkania !!!. Tak więc zabrakło 20 sekund do tego żeby zająć pierwsze miejsce bo zwycięstwo w rzutach karnych to było za mało. Najpierw była wielka radość a potem rozpacz bo I miejsce było tak blisko. Chłopcy bardzo to przeżyli ale i tak podobnie jak dziewczyny zasługują na wielkie brawa za to co zaprezentowali na tych zawodach. W turnieju piłki ręcznej graliśmy w następujących składach:

Reprezentacja dziewcząt: Iga Duda, Klaudia Szulim, Milena Gwóźdź, Gabriela Myłek, Milena Naziemkowska, Kamila Dzięgielowska, Maria Gwóźdź, Laura Leśniowska, Emilia Cena, Amelia Płoskoń i Kamila Skiba.

Reprezentacja chłopców:Sylwester Sznaj, Kuba Duda, Krystian Naziemkowski, Tobiasz Kociuba, Michał Burzański, Michał Leśniowski, Igor Olech, Patryk Sowa i Piotr Naziemkowski

• XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) to coroczna bezpłatna akcja edukacyjna. 13. edycja akcji (ŚDTM 2023) odbędzie się 17 listopada 2023.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

Egzamin z tabliczki mnożenia  lub ćwiczenia do utrwalenia.