Klasa 2 zakończyła w tym miesiącu realizację ogólnopolskiego projektu organizowanego przez PSSE pod tytułem "Nie pal przy mnie, proszę!"
Na jego podsumowanie, uczniowie wykonali plakaty informujące o szkodliwości palenia. Zostaly umieszczone na gazetce dostępnej na korytarzu szkolnym.
Nie pal przy mnie, proszę!
Drugoklasiści przygotowują się do świąt Wielkanocnych
Nie możemy doczekać się pięknych, wiosennych Świąt, dlatego już w tym tygodniu zaczęliśmy przygotowywać pierwsze ozdoby. Zaczęliśmy ambitnie od przygotowania bazy pod dekoracyjny stroik z gipsowej opaski. Mieliśmy niezłą frajdę otulając balonik gipsowym bandażem. Tak pracowaliśmy w czwartek..
Nie mogliśmy doczekać się następnego dnia, kiedy to doszło do najważniejszego - dekorowania gotowej skorupki. Niektórzy z nas zdecydowali się na wykonanie ciekawej pisanki, inni na zrobienie dwóch dekoracji z przeciętego jaja. Nieważne kto co robił…. 😉Najważniejsze, że wszystkim udało się zrobić śliczne wiosenne stroiki, które teraz ozdabiają naszą salę, a później udekorują nasze domy.
44
Zapraszamy do udziału w konkursie Wielkanocnym
"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
Drugoklasiści odkrywają talenty
Uczniowie klasy 2 ostatnio zapoznali się z lekturą "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek. Świetne, pełne humoru opowiadania zainspirowały uczniów do wymyślenia i napisania przygód własnych skarpetek.
Opowiadania pełne ilustracji wyszły tak dobrze, że razem z wychowawczynią postanowili je wydać drukiem. Opracowania podjęła się Pani Mariola Szczybyło. Przepisała opowiadania dokonując niewielkiej korekty, zamieściła w nich także zdjęcia ilustracji wykonanych przez uczniow . W wydrukowaniu całości pomogła Pani Dyrektor. Serdecznie dziękujemy!
Każdy Drugoklasista na pamiątkę otrzymał pieknie oprawiony egzemplarz wspólnej książeczki. Jeden zostanie w bibliotece - dla innych Czytelników.
A niżej zdjęcia autorow z rękopisami i gotowymi juz książeczkami.
Projekt edukacyjny „Anaruk – kolega z dalekich stron”
W lutym uczniowie klasy III realizowali projekt edukacyjny „Anaruk – kolega z dalekich stron”, który miał na celu poznanie rejonu bieguna północnego w związku z omawianą lekturą Cz. Centkiewicza – „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”.
Celem projektu było:
- Utrwalenie i rozszerzenie wiadomości o biegunach.
- Rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.
- Poznanie kultury innych narodów - rozwijanie pozytywnego nastawienia do ludzi różnych ras i narodowości.
- Wzbogacenie słownictwa o nazwy geograficzne.
- Rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
- Kształcenie umiejętności pokonywania trudności i osiągania celów.
Na zajęciach omawiano charakterystykę obszarów podbiegunowych na podstawie dostępnych źródeł wiedzy. Uczniowie poznali warunki życia i zwyczaje mieszkańców Grenlandii. Pracowali z mapą, globusem, lekturą, obejrzeli prezentację, korzystali z Internetu. Tworzyli plakaty o Arktyce i Antarktydzie, robili lapbooki, budowali igloo, pisali opowiadanie o przygodach Anaruka oraz list do kolegi z dalekiej Północy . Podzieleni na dwa zespoły wzięli udział w klasowym quizie sprawdzającym ich wiedzę z przeczytanej lektury. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie zdjęcie w fotobudce.
Udział w projekcie przyniósł dzieciom wiele radości i satysfakcji.
Po zajęciach w przedszkolu czas na zabawy zimowe :)
Lecą z nieba płatki śniegu, świat się cały bieli wkoło.
Zabierz narty oraz sanki, na dół z górki mknij wesoło...
11
Próbne egzaminy ósmoklasisty
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).
Harmonogram przeprowadzania testów diagnostycznych
- 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
- 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
- 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-17-do-19-marca-tzw-probne-egzaminy-osmoklasisty-organizowane-przez-centralna-komisje-egzaminacyjna
Zdalni i zdolni
Uczniowie klas przebywających na zdalnym nauczaniu nie próżnują. Mimo utrudnień aktywnie uczestniczą w zajęciach i chętnie podejmują wyzwania, często angażując do pomocy swoich rodziców. Wykonują rzeźby ze śniegu (kl. 8), zajmują się domową produkcją jogurtu, poszerzają wiedzę o wirusach (kl. 5), łączą przyjemne z pożytecznym najpierw dzieląc pizzę na części, potem ją degustując (kl. 4)…
Dzieci odnalazły się w nowej rzeczywistości i mimo niektórych dolegliwych jej aspektów, oceniają swoje doświadczenia pozytywnie.
26
Walentynki
Walentynki to jeden z piękniejszych dni w roku. W tym dniu okazujemy sobie miłość, sympatię i przyjaźń. Zwyczaj ten przywędrował do nas dość późno, ale na dobre zagościł w naszym kraju.
Klasa III postanowiła uczcić to święto przygotowując dekoracje walentynkowe i własnoręcznie wyszyte serduszka dla swoich najbliższych. W klasie zorganizowaliśmy również pocztę walentynkową. Uczniowie obdarowywali się wykonanymi przez siebie kartkami. Na zakończenie dzieci otrzymały od swojej wychowawczyni słodki upominek. W tym dniu panował szczególny nastrój, przepełniony serdecznością, życzliwością, przyjaźnią i sympatią. Uśmiech na twarzach dzieci mówił wszystko. To był naprawdę miły dzień!
12
Szkolne zakończenie karnawału
Bal karnawałowy dla uczniów to niezwykły dzień, dostarczający im wielu przeżyć i radości. Tak też było u przedszkolaków…
Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, policjantów, Spider-Mana, Batmana. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.
Wspólna zabawa sprawiła dzieciom wiele radości.
Także uczniowie klas: I, II i III tego dnia świętowali. Rozmawiali o tłustym czwartku, o tym ile kalorii ma jeden pączek, czy pączki można jeść codziennie. Potem odbyły się zabawy w przy muzyce i zajadanie pączków w pięknie udekorowanych salach.
Było wesoło, karnawałowo i pączkowo...
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej szampańskiej zabawy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości
Zapisy na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego
Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na nowy semestr letni 2021 Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego.
Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT – wystarczy założyć konto na stronie www.dolina-wiedzy.pl/dut, a następnie zarejestrować dziecko do wybranej filii (lub skorzystać z posiadanego już wcześniej konta, w przypadku kolejnej już rejestracji na zajęcia DUT). Rejestracja będzie aktywna od 15 lutego od godz. 10.00 do 22 lutego 2020 do godz. 23.59.59. W podanym terminie prowadzone są zapisy na wykłady online. Tylko osoby zapisane na wykłady mogą zapisywać się na warsztaty online w późniejszym terminie (zostanie podany do wiadomości rodzicom dzieci zapisanych na wykłady online).
Wiecej informacji: znajduje się tutaj
Podziękowanie dla OSP w Morawsku
ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
9.02.2021
Saferinternet.pl to projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu - konferencja online, webinaria, konkurs z nagrodami i wiele więcej
Webinary Polskiego Centrum Safer Internet
Edukacyjne materiały multimedialne poświęcone dzieciom
Pomoc w przypadkach zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu
Razem na święta
Pani Anna Ostrowska - zastępca Dyrektora Departamentu Informacji i Promocji Ministerstwa Edukacji i Nauki przekazała uczniom naszej szkoły podziękowanie za udział w III edycji akcji „Razem na Święta”.
Uczniowie i nauczyciele wspólnie organizowali zbiórki darów dla potrzebujących, śpiewali kolędy, przygotowywali kartki z życzeniami oraz świąteczne upominki dla osób starszych i samotnych z najbliższej okolicy. Swoimi działaniami udowodnili, że pomagać można niezależnie od okoliczności.
Organizacja zajęć w szkole od 18 stycznia 2021 r.
Drodzy Rodzice i Uczniowie, bardzo ucieszyła nas wiadomość o wznowieniu od 18 stycznia nauki w klasach I-III w trybie stacjonarnym.
Przypominam, że w celu zachowania i zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich nas obowiązuje reżim sanitarny i wytyczne MEiN, MZ i GIS. Bardzo proszę o wnikliwe zapoznanie się z nimi. Wytyczne dostępne są na stronie internetowej szkoły oraz na stronie MEiN. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.
Proszę również o zapoznanie się z procedurami obowiązującymi w szkole. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkoły obowiązujące na terenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im Bł. ks. Jana Balickiego w Morawsku z dnia 27.08.2020r., które obowiązują od 1 września 2020r.
Zgodnie z nowymi zaleceniami, każda grupa uczniów w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami dlatego zmieniam czas rozpoczynania i kończenia zajęć.
- Przedszkole – rozpoczyna zajęcia o godz. 8.00 – szatnia bez zmian – wejście do budynku szkoły bez zmian (OD SALI GIMNASTYCZNEJ)
- Klasa I – uczniowie rozpoczynają zajęcia o godz. 7.45 – szatnia bez zmian – wejście do budynku szkoły bez zmian (OD SALI GIMNASTYCZNEJ)
- Klasa II – uczniowie rozpoczynają zajęcia o godz. 8.00 – szatnia NR 2 – wejście do budynku szkoły - GŁÓWNE
- Klasa III – uczniowie rozpoczynają zajęcia o godz. 7.45 – szatnia bez zmian – wejście do budynku szkoły – GŁÓWNE
Uczniowie przychodzą do szkoły 5 min przed rozpoczęciem lekcji.
Rodziców proszę o bezwzględne przestrzeganie zasad.
Zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla klas I-III odbywać się będą w trybie stacjonarnym.
Biblioteka pracuje w trybie stacjonarnym.
Świetlica szkolna pracuje w godz. od 6.45 do 15.30.
Konsultacje dla uczniów klasy VIII bez zmian.
Uczniowie klas IV – VIII nadal pracują zdalnie.
Wszyscy nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im Bł. ks. Jana Balickiego w Morawsku uczący w klasach IV – VIII, zobowiązani są do organizacji zajęć edukacyjnych i innych zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Pozdrawiam serdecznie
Dyrektor szkoły
Alicja Gwóźdź
Zawsze jest jakieś wyjście
W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Placówki te działają bez ograniczeń, zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania w stanie epidemii SARS-CoV-2.
Informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz w szkołach
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
#szczepimysię
Szczepionka przeciwko COVID-19 to jeden z kluczowych elementów powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Jak działa? Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.
Dla kogo w pierwszej kolejności? Szczepionka jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna. Pierwsze dawki będą przeznaczone dla osób najbardziej narażonych, takich jak:
- pracownicy służby zdrowia;
- mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
- osoby powyżej 60. roku życia;
- służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko;
- nauczyciele.
Dlaczego warto się zaszczepić? Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.
Zachęcamy do odwiedzenia strony gov.pl/szczepimysie
Aktualności z przedszkola
Za nami kolejne dwa miesiące pełne ciekawych wydarzeń, zabaw, zajęć w naszym Przedszkolu.
Przedszkolaki początkiem listopada przystąpiły do 2 konkursów: konkursu „Gangu Fajniaków”, gdzie zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące 4 żywiołów: Woda, Ogień, Ziemia i Powietrze. Zajęcia organizowane były w formie eksperymentów i prac plastycznych. Drugi to „Zostań Ambasadorem Bezpieczeństwa”, przeprowadzenie zajęć na temat bezpieczeństwa. Zajęcia odbyły się w formie zabawy i scenek dramowych, utrwalające dzieciom poznane numery alarmowe.
Swoje urodziny w listopadzie obchodziła Olivia, a w grudniu Emilia i Paweł, dużo szczęścia dla Naszych Solenizantów.
W ramach przedszkolnego programu innowacyjnego „Świat wokół nas – badamy, doświadczamy, obserwujemy” zrealizowaliśmy 2 tematy : „Wszystko o jajku”, „Magnesy”.
5 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Bohaterowie różnych bajek pojawili się już od samego rana, wśród nich można było spotkać siostry z Krainy Lodu, wróżki, księżniczki, Spidermena, Batmana, Czarodzieja, Smoka, Kotki itp.
10 listopada obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania naszego Hymnu Narodowego w ramach „Szkoła do hymnu” o godz. 11:11, następnie przedszkolaki wyrecytowały „Katechizm polskiego dziecka”. Aby bardziej podkreślić znaczenie święta przedszkolaki wykonały układ taneczny do Poloneza. Po uroczystości dzieci wraz z Panią Dyrektor, wychowawcą i pracownikami szkoły udały się pod Pomnik Ofiar Katynia, aby złożyć hołd poległym mieszkańcom Morawska składając im wiązankę kwiatów, polskie flagi i zapalając znicze.
17 listopada Dzień Czarnego Kota, w tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, zapoznały się również z kocimi obyczajami.
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, tego dnia zorganizowane były zajęcia, które pozwoliły dzieciom bliżej poznać ich prawa. Były wiersze i piosenki, na podsumowanie zajęć dzieci przedstawiły prace plastyczne wykonane wcześniej w domu z pomocą rodzica.
25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia, w tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego misia. Dzieci poznały historię święta, wspólnie śpiewały piosenki o misiach. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: spotkanie z misiem Teddy, zabawy ruchowe, taneczne, plastyczne, nawet degustacja misiowego ciasteczka.
27 listopada odbyła się Zabawa Andrzejkowa, ten dzień u przedszkolaków był dniem radosnych zabaw i wróżb.
Można było spotkać różnych przebierańców od pięknych księżniczek po super bohaterów jak również kotka czy myszki Minnie.
Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki częstowały się słodkim poczęstunkiem.
Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
4 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj, przedszkolaki zaśpiewały i zatańczyły Św. Mikołajowi. Gość obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie.
Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy - pełen radości i wzruszeń, poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. Również w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia.
Dzieci z zapałem i dużym zaangażowaniem wykonywały różne ozdoby, które zawieszały na świątecznym drzewku, piekły i dekorowały według własnego pomysłu pierniczki świąteczne. Uczestniczyły w warsztatach przedświątecznych, gdzie wykonały bombki szklane na choinkę i świeczki świąteczne.
Chętnie śpiewały kolędy, pastorałki, uczyły się wierszy i życzeń świątecznych.
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła wspólna Wigilia, która odbyła się 18 grudnia 20202 r. Uroczystość rozpoczęła się od życzeń Pani Dyrektor, skierowanych do dzieci i pracowników szkoły. Przedszkolaki wspólnie kolędowały, składały życzenia, dzieliły się opłatkiem oraz zjadły wspólny wigilijny obiad.
Archiwum Aktualności