Informujemy, że od dnia 17.05.2021 r. do 28.05.2021 r. uczniowie klas 4 - 8 przechodzą na nauczanie hybrydowe.
Uwaga!
Zbliża się długi weekend…
Informujemy, że przerwa w odbywaniu zajęć w naszej szkole potrwa do 4 maja 2021 r.
5 maja naukę w formie stacjonarnej wznowią uczniowie klas I – III.
Ten czas jest dobrą okazją by zaczerpnąć oddechu przed ostatnią prostą na drodze do zakończenia kolejnego roku szkolnego. Wykorzystajcie go dobrze, odpocznijcie, wybierzcie się na wiosenny spacer, zróbcie koniecznie wiosenne zdjęcie.
Życzymy Wam słonecznego wypoczynku!
Uwaga Rodzice i Uczniowie!
NAUCZANIE HYBRYDOWE W KLASACH I-III
od 26 kwietnia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r.
Szczegółowy plan podany do wiadomości rodziców i nauczycieli
przez dziennik LIBRUS
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych - aktualizacja 26.04.2021 r.
Płatności gotówkowe czy elektroniczne?
Ostatnie spotkanie przeprowadzone w ramach programu "Złote Szkoły NBP" miało charakter debaty. Odbyło się w siedzibie szkoły 20 kwietnia 2021 r. Uczestniczył w nim nasz Ekspert - pan Marek Macierzanka, szkolny koordynator pani Agnieszka Portka, nauczyciele - członkowie Agata Dupel i Jolanta Kolasa oraz uczniowie klas 7 i 8. Temat przewodni spotkania brzmiał "Płatności gotówkowe czy elektroniczne?".
Spotkanie zorganizował koordynator programu przy pomocy nauczycieli. Przed spotkaniem uczniowie otrzymali zadanie, aby samodzielnie zdobyć wiedzę na temat różnych form płatności za towary i usługi.
Zadaniem eksperta było wprowadzenie podstawowych pojęć z zakresu bankowości elektronicznej oraz prowadzenie debaty, w której uczniowie wyrażali swoje opinie i uwagi na temat płatności gotówkowych i bezgotówkowych.
W trakcie trwania dyskusji pojawiały się argumenty zwolenników i przeciwników obu form płatności. Jedni nie używają banknotów i monet, inni nie wyobrażają sobie życia bez fizycznego pieniądza. Ekspert zwracał uwagę, że obecnie w gospodarce gotówka zaczyna pełnić funkcję środka do regulowania niewielkich należności, natomiast z innych funkcji wypiera ją pieniądz elektroniczny.
Kończąc debatę ekspert podsumował głosy uczniów stwierdzając, że popularność gotówki maleje, ale istnieje jeszcze duża grupa osób, która nie jest gotowa by z niej całkowicie zrezygnować. Płatność bezgotówkowa jest wygodniejsza od tradycyjnej, należy jednak być ostrożnym, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępców. Szczególnie dotyczy to młodych osób, które chętnie prezentują siebie w mediach społecznościowych, przestrzegał, aby nie udostępniali zdjęć dokumentów zawierających dane osobowe.
Głównym wnioskiem, który wyniknął z debaty jest stwierdzenie, że współczesne społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe na rezygnację z gotówki i że każdy powinien wypracować indywidualnie sposób dokonywania płatności. Można go określić mianem hybrydowy, ponieważ ciągle są obszary, w których nie ma sensu szukać możliwości zapłacenia gotówką i są też takie, gdzie gotówka jest najprostsza i najszybsza.
Uczniowie klas 7 i 8 oraz ich nauczyciele składają serdeczne podziekowania Panu Markowi Macierzance z Banku Spóldzielczego w Jarosławiu za podjęcie sie roli naszego eksperta i olbrzymie zaangażowanie w realizację programu "Złote szkoły NBP. Dziękujemy za profesjonalizm, kulturę osobistą i etykę zawodową, Życzymy powodzenia w życiu osobistym i wielu możliwości rozwoju kariery.
Lekcje z ekonomią
13 kwietnia 2020 r. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, biorąca udział w programie „Złote szkoły NBP” uczestniczyła w „Lekcjach z ekonomią”.
Były to kolejne zadania przygotowane i realizowane podczas pierwszej edycji programu „Giganci finansów osobistych”.
Zadanie polegało na przeprowadzeniu lekcji szkolnej na temat przewodni programu w ramach dowolnego przedmiotu nauczanego w szkole. Zajęcia odbyły się w szkole, z powodu reżimu sanitarnego Drużyna została podzielona na dwie grupy. W naszym przypadku były to dwie lekcje matematyki prowadzone przez panią Agnieszkę Portka.
Część Drużyny (uczniowie klasy siódmej) planowała budżet domowy, pilnowała, aby nie wystąpił deficyt natomiast druga część (klasa 8) zmagała się z obliczaniem odsetek od lokat bankowych, oceniała atrakcyjność proponowanych ofert.
Dzięki takim działaniom nasza młodzież będzie bezpieczniej poruszać się po świecie finansów.
4
Turniej szachowy
W marcu 2021 roku ramach zajęć z szachów w klasie 5 odbył się turniej klasowy. Rozgrywki odbywały się online z wykorzystaniem strony internetowej lichess.org. Partie rozgrywane były systemem każdy z każdym z ograniczeniem czasowym 10 minut na osobę; za zwycięstwo zawodnik otrzymywał 1 punkt, za remis - 0,5 punktu.
Bezapelacyjnym zwycięzcą został Bartosz Myłek, który wygrał wszystkie pojedynki!
Zwycięzca otrzymał pamiątkowy puchar a wszyscy uczestnicy dyplomy. Wręczenie nagród odbyło się w szkole z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa.
Bartku GRATULUJEMY!
Dzień wesoły nam dziś nastał!
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu, aby w tych wyjątkowych dniach w Waszych sercach, rodzinach i domach zagościła wiara, miłość oraz nadzieja odradzającego się życia.
Niech Zmartwychwstały Jezus przemieni każdy smutek w radość, każdy płacz i zmartwienie w szczęście i nadzieję.
Niech ten świąteczny czas napełni Państwa serca otuchą i niech da Wam siłę do pokonywania trudności oraz pozwoli z ufnością patrzeć
w przyszłość.Chrystus Zmartwychwstał! Alleluja!!!
Wesołych Świąt!
Dyrektor i Pracownicy Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Morawsku
Przerwa świąteczna
Informujemy, że Wielkanocna przerwa świąteczna rozpoczyna się 1 kwietnia 2021 r. w Wielki Czwartek (pierwszy dzień Triduum Paschalnego).
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze nie będą odbywać się także 2 kwietnia (Wielki Piątek) oraz 5 i 6 kwietnia (poniedziałek i wtorek).
Wielkanocne zwyczaje
Zbliżają się Święta Wielkanocne, które razem z wiosną wnoszą w nasze serca radość mimo pandemii. Z tej też okazji dzieci z klasy pierwszej i przedszkolaki przygotowały dla starszych kolegów występ z okazji Świąt Wielkiej Nocy.
W programie pierwszaki przedstawiły "Taniec kurcząt w skorupkach", przybliżyły tradycje i zwyczaje świąteczne poprzez wiersze i piosenki. Przedszkolaczki zaś wykonały inscenizację świąteczną o pisankach. Na koniec wielkanocny zajączek poczęstował przybyłych na przedstawienie nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów czekoladowymi pisankami.
Po występie dekorację świąteczną przeniesiono na korytarz przy głównym wejściu do szkoły po to, by wchodzących wprowadzać w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy.
3
Giganci finansów osobistych
Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program popularyzujący wiedzę ekonomiczną w środowiskach szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. Program aktywizuje nauczycieli i uczniów do podejmowania zespołowych inicjatyw na rzecz swojej szkoły i najbliższego otoczenia. Zespoły nazwane Drużynami Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej ubiegają się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”, wykonując określone w programie zadania.
Uczniowie klasy 7 i 8 naszej szkoły podjęli wyzwanie i przystąpili do udziału w I edycji Programu. Tematem przewodnim są „GIGANCI FINANSÓW OSOBISTYCH”. Wspólnie z nimi zadania realizują panie: Jolanta Kolasa, Agata Dupel i Agnieszka Portka – szkolny koordynator programu.
Udział w programie wymaga stałego współdziałania ze specjalistą posiadającym wiedzę i doświadczenie z zakresu tematu przewodniego, dlatego poprosiliśmy o nie Pana Marka Macierzankę z Banku Spółdzielczego w Jarosławiu. Pan M. Macierzanka zgodził się zostać naszym Ekspertem i obiecał współpracę i pomoc w realizacji zadań wskazanych przez NBP.
Pierwszym zadaniem, z którym zmierzyła się młodzież było „Spotkanie z ekspertem” i polegało na przeprowadzeniu zajęć przy udziale eksperta i uczniów. Odbyło się ono 9 marca 2021 r. w sali gimnastycznej szkoły. Z powodu obostrzeń pandemicznych przeprowadzono je z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Nasz Gość w bardzo ciekawy sposób przybliżył wszystkim wiedzę dotyczącą tematu przewodniego programu. Podczas spotkania warsztatowego poruszone były takie tematy jak: planowanie i kontrola wydatków, odkładanie pieniędzy na wyznaczony cel, sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, podstawy inwestowania, pierwsze konto bankowe i karta płatnicza, pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa, długi, bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych, umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń w tym o ubezpieczeniach emerytalnych.
Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze; uczniowie słuchali o trudnych sprawach związanych z pieniądzem, bankowością, dzielili się swoją wiedzą, obliczali raty kredytów, dyskutowali o wyższości lokat nad tradycyjnym sposobem oszczędzania (skarbonka), zadawali pytania i otrzymywali na nie wyczerpujące odpowiedzi.
Bardzo dziękujemy naszemu Ekspertowi za spotkanie i oczekujemy kolejnych – równie udanych zajęć.
7
Akademia Bezpiecznego Puchatka
W Szkole Podstawowej w Morawsku, w klasie pierwszej zakończyła się XII edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego " Akademia Bezpiecznego Puchatka". Celem tej akcji było wyjaśnienie i pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń i dbać o swoje bezpieczeństwo podczas codziennych aktywności - na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Dzieci uczestniczyły w kilku zajęciach związanych z bezpieczeństwem, rozwiązywały zadania zamieszczone w Teście Bezpieczeństwa. Na koniec otrzymały dyplomy, a nasza szkoła Certyfikat potwierdzający udział w tegorocznej edycji. Informacje zdobyte podczas wyżej wymienionych zajęć na pewno przydadzą się w życiu codziennym uczniów.
Nie pal przy mnie, proszę!
Klasa 2 zakończyła w tym miesiącu realizację ogólnopolskiego projektu organizowanego przez PSSE pod tytułem "Nie pal przy mnie, proszę!"
Na jego podsumowanie, uczniowie wykonali plakaty informujące o szkodliwości palenia. Zostaly umieszczone na gazetce dostępnej na korytarzu szkolnym.
Drugoklasiści przygotowują się do świąt Wielkanocnych
Nie możemy doczekać się pięknych, wiosennych Świąt, dlatego już w tym tygodniu zaczęliśmy przygotowywać pierwsze ozdoby. Zaczęliśmy ambitnie od przygotowania bazy pod dekoracyjny stroik z gipsowej opaski. Mieliśmy niezłą frajdę otulając balonik gipsowym bandażem. Tak pracowaliśmy w czwartek..
Nie mogliśmy doczekać się następnego dnia, kiedy to doszło do najważniejszego - dekorowania gotowej skorupki. Niektórzy z nas zdecydowali się na wykonanie ciekawej pisanki, inni na zrobienie dwóch dekoracji z przeciętego jaja. Nieważne kto co robił…. 😉Najważniejsze, że wszystkim udało się zrobić śliczne wiosenne stroiki, które teraz ozdabiają naszą salę, a później udekorują nasze domy.
44
Zapraszamy do udziału w konkursie Wielkanocnym
"Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
Drugoklasiści odkrywają talenty
Uczniowie klasy 2 ostatnio zapoznali się z lekturą "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek. Świetne, pełne humoru opowiadania zainspirowały uczniów do wymyślenia i napisania przygód własnych skarpetek.
Opowiadania pełne ilustracji wyszły tak dobrze, że razem z wychowawczynią postanowili je wydać drukiem. Opracowania podjęła się Pani Mariola Szczybyło. Przepisała opowiadania dokonując niewielkiej korekty, zamieściła w nich także zdjęcia ilustracji wykonanych przez uczniow . W wydrukowaniu całości pomogła Pani Dyrektor. Serdecznie dziękujemy!
Każdy Drugoklasista na pamiątkę otrzymał pieknie oprawiony egzemplarz wspólnej książeczki. Jeden zostanie w bibliotece - dla innych Czytelników.
A niżej zdjęcia autorow z rękopisami i gotowymi juz książeczkami.
Projekt edukacyjny „Anaruk – kolega z dalekich stron”
W lutym uczniowie klasy III realizowali projekt edukacyjny „Anaruk – kolega z dalekich stron”, który miał na celu poznanie rejonu bieguna północnego w związku z omawianą lekturą Cz. Centkiewicza – „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”.
Celem projektu było:
- Utrwalenie i rozszerzenie wiadomości o biegunach.
- Rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.
- Poznanie kultury innych narodów - rozwijanie pozytywnego nastawienia do ludzi różnych ras i narodowości.
- Wzbogacenie słownictwa o nazwy geograficzne.
- Rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
- Kształcenie umiejętności pokonywania trudności i osiągania celów.
Na zajęciach omawiano charakterystykę obszarów podbiegunowych na podstawie dostępnych źródeł wiedzy. Uczniowie poznali warunki życia i zwyczaje mieszkańców Grenlandii. Pracowali z mapą, globusem, lekturą, obejrzeli prezentację, korzystali z Internetu. Tworzyli plakaty o Arktyce i Antarktydzie, robili lapbooki, budowali igloo, pisali opowiadanie o przygodach Anaruka oraz list do kolegi z dalekiej Północy . Podzieleni na dwa zespoły wzięli udział w klasowym quizie sprawdzającym ich wiedzę z przeczytanej lektury. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie zdjęcie w fotobudce.
Udział w projekcie przyniósł dzieciom wiele radości i satysfakcji.
Po zajęciach w przedszkolu czas na zabawy zimowe :)
Lecą z nieba płatki śniegu, świat się cały bieli wkoło.
Zabierz narty oraz sanki, na dół z górki mknij wesoło...
11
Próbne egzaminy ósmoklasisty
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).
Harmonogram przeprowadzania testów diagnostycznych
- 17 marca br. (środa), godz. 9:00 – język polski
- 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka
- 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-17-do-19-marca-tzw-probne-egzaminy-osmoklasisty-organizowane-przez-centralna-komisje-egzaminacyjna
Zdalni i zdolni
Uczniowie klas przebywających na zdalnym nauczaniu nie próżnują. Mimo utrudnień aktywnie uczestniczą w zajęciach i chętnie podejmują wyzwania, często angażując do pomocy swoich rodziców. Wykonują rzeźby ze śniegu (kl. 8), zajmują się domową produkcją jogurtu, poszerzają wiedzę o wirusach (kl. 5), łączą przyjemne z pożytecznym najpierw dzieląc pizzę na części, potem ją degustując (kl. 4)…
Dzieci odnalazły się w nowej rzeczywistości i mimo niektórych dolegliwych jej aspektów, oceniają swoje doświadczenia pozytywnie.
26
Archiwum Aktualności