Ostatnie spotkanie przeprowadzone w ramach programu "Złote Szkoły NBP" miało charakter debaty. Odbyło się w siedzibie szkoły 20 kwietnia 2021 r. Uczestniczył w nim nasz Ekspert - pan Marek Macierzanka, szkolny koordynator pani Agnieszka Portka, nauczyciele - członkowie Agata Dupel i Jolanta Kolasa oraz uczniowie klas 7 i 8. Temat przewodni spotkania brzmiał "Płatności gotówkowe czy elektroniczne?".
Spotkanie zorganizował koordynator programu przy pomocy nauczycieli. Przed spotkaniem uczniowie otrzymali zadanie, aby samodzielnie zdobyć wiedzę na temat różnych form płatności za towary i usługi.
Zadaniem eksperta było wprowadzenie podstawowych pojęć z zakresu bankowości elektronicznej oraz prowadzenie debaty, w której uczniowie wyrażali swoje opinie i uwagi na temat płatności gotówkowych i bezgotówkowych.
W trakcie trwania dyskusji pojawiały się argumenty zwolenników i przeciwników obu form płatności. Jedni nie używają banknotów i monet, inni nie wyobrażają sobie życia bez fizycznego pieniądza. Ekspert zwracał uwagę, że obecnie w gospodarce gotówka zaczyna pełnić funkcję środka do regulowania niewielkich należności, natomiast z innych funkcji wypiera ją pieniądz elektroniczny.
Kończąc debatę ekspert podsumował głosy uczniów stwierdzając, że popularność gotówki maleje, ale istnieje jeszcze duża grupa osób, która nie jest gotowa by z niej całkowicie zrezygnować. Płatność bezgotówkowa jest wygodniejsza od tradycyjnej, należy jednak być ostrożnym, aby nie stać się ofiarą cyberprzestępców. Szczególnie dotyczy to młodych osób, które chętnie prezentują siebie w mediach społecznościowych, przestrzegał, aby nie udostępniali zdjęć dokumentów zawierających dane osobowe.
Głównym wnioskiem, który wyniknął z debaty jest stwierdzenie, że współczesne społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe na rezygnację z gotówki i że każdy powinien wypracować indywidualnie sposób dokonywania płatności. Można go określić mianem hybrydowy, ponieważ ciągle są obszary, w których nie ma sensu szukać możliwości zapłacenia gotówką i są też takie, gdzie gotówka jest najprostsza i najszybsza.
Uczniowie klas 7 i 8 oraz ich nauczyciele składają serdeczne podziekowania Panu Markowi Macierzance z Banku Spóldzielczego w Jarosławiu za podjęcie sie roli naszego eksperta i olbrzymie zaangażowanie w realizację programu "Złote szkoły NBP. Dziękujemy za profesjonalizm, kulturę osobistą i etykę zawodową, Życzymy powodzenia w życiu osobistym i wielu możliwości rozwoju kariery.