Tegoroczne spotkanie z policjantami z KP Policji z Jarosławia dotyczyło nie tylko problemów bezpieczeństwo w drodze do szkoły, ale także zagadnień cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej młodzieży za zachowania agresywne, rozbój, demoralizację i przemoc z wykorzystaniem Internetu. Uczniowie klas IV – VIII otrzymali także ważne informacje o zagrożeniach dotyczących przemocy rówieśniczej, przemocy domowej, uzależnieniach, narkomanii oraz o niebezpieczeństwach płynących z sieci. Tym ostatnim zagrożeniom poświęcono szczególnie dużo uwagi. Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Wiedza o odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami…
Spotkanie z policjantami
Ks. Arcybiskup Adam Szal w naszej szkole
Dnia 5 lutego 2019 r. w ramach wizytacji kanonicznej w parafii Niepokalanego Serca NMP w Morawsku, naszą szkołę odwiedził ksiądz Arcybiskup Adam Szal. Towarzyszyli Mu ks. dziekan Andrzej Surowiec oraz ks. Andrzej Bujny – proboszcz parafii.
Uroczyste przywitanie Księdza Arcybiskupa przy wtórze pieśni Bądź pozdrowiony gościu nasz, zainicjowanej przez uczniów, wyrażało naszą radość z powodu spotkania.
Marcelina z klasy „0” oraz Kamila i Jakub z klasy III, przywitali Jego Ekscelencję wierszami. Następnie, po ciepłych słowach powitania Jego Ekscelencji przez panią Dyrektor - Alicję Gwóźdź, rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez panią katechetkę Iwonę Naziemkowską i uczniów klas I -VIII, którzy w montażu słowno - muzycznym przybliżyli postać błogosławionego ks. Jana Balickiego – patrona naszej szkoły. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i aktorskie.
Spotkanie nie mogłoby się odbyć bez miłej rozmowy Ks. Arcybiskupa z uczniami. Nasz Gość opowiedział wszystkim zebranym bajkę o młodzieńcu, który poszukiwał trzech kluczy, aby dostać się do nieba. Po krótkiej rozmowie w bardzo serdecznych słowach podziękował wszystkim obecnym za gościnne przyjęcie, miłą atmosferę i udzielił swojego błogosławieństwa. Wpisał się również do kroniki szkolnej.
Wizytę Jego Ekscelencji w szkole zakończyło spotkanie z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym.
Obecność Ks. Arcybiskupa Adama Szala w naszej małej społeczności szkolnej była dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem, a słowa skierowane do uczniów, na pewno dostarczyły im zachęty do ożywiania wiary, nadziei i miłości oraz ciągłej pracy nad sobą.
Cieszymy się z tych odwiedzin i życzymy Jego Ekscelencji wielu Łask Bożych w posłudze duszpasterskiej.
Warsztaty "Uczymy przez zabawę"
4 lutego w naszej szkole odbyły sie warsztaty edukacyjne "Uczymy przez zabawę" przygotowane przez Centrum TZE. Samodzielnie przeprowadzane eksperymenty i doświadczenia sprawiły młodzieży mnóstwo radości oraz pozwoliły pogłębić swoją wiedzę z zakresu fizyki.
II GMINNY MIĘDZYSZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W MAKOWISKU
25 stycznia 2019 r. odbył się w Makowisku II Gminny Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek „JEZUSA NARODZONEGO WSZYSCY WITAJMY” organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Makowisku. Kolędy i pastorałki wykonywane były w trzech kategoriach wiekowych, a występy prezentowane były na bardzo wysokim poziomie.
W przeglądzie udział wzięły także trzy uczennice z naszej szkoły, które przepięknie wykonały następujące utwory: Julia Gwóźdź „Nie było miejsca dla Ciebie” (II miejsce), Julia Lachowicz „Pastorałka od serca do ucha” (III miejsce) oraz Martyna Burzańska „Złota Jerozolima”.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Babci i Dziadka
„Babciu, Dziadku, chodźcie z nami.
Damy wam łąkę z kwiatami, ze skowronkiem.
Do wąchania, patrzenia...
A do łąki dodamy życzenia.
Nawet, gdy się zachmurzy na niebie,
Nawet, gdy się kłopotów nazbiera,
My uśmiechamy się do siebie zawsze.
Jak dziś, jak teraz!”21 i 22 stycznia to w kalendarzu szkoły szczególne daty. Mimo, iż za oknem mróz i śnieg to w naszych sercach bije wówczas ogromna radość, a na ustach pojawia się piękny uśmiech. To właśnie w tych dniach swoje święto mają Babcie i Dziadkowie.
Aby tradycji stało się zadość, 21 stycznia 2019 roku, została zorganizowana w naszej placówce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli zaproszeni goście. Zebranych serdecznie przywitała Pani Dyrektor, a następnie oddała głos swoim podopiecznym.
Uczniowie klas 0-3 pod opieką wychowawców-przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje zdolności muzyczne, taneczne i recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem obserwowali popisy wnuków nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli również wzruszenia podziwiając prezentacje swoich "skarbów”. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, oraz wspólne śpiewanie kolęd.
To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu i radości .
Ku Niepodległej
Dnia 10 stycznia pierwszy dzwonek zwołał wszystkich uczniów nie do klas, a na salę gimnastyczną, gdzie grupa REKONSTRUKTO zabrała nas na niezwykłą lekcję. Panowie w strojach z epoki zaprezentowali pokaz historyczny pt. „Ku Niepodległej”. Jego celem było zobrazowanie młodzieży w jaki sposób naród polski walczył o niepodległość, przybliżenie uczniom staropolskiej kultury, obyczajów epoki szlacheckiej oraz zaprezentowanie tradycyjnego stroju sarmaty, uzbrojenia i metod walki.
Po jej zakończeniu ochotnicy mogli wziąć udział w próbie szermierki. Ta wesoła lekcja z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
A nadzieja znów wstąpi w nas...
Spotkania wigilijne w naszej szkole to już tradycja...
21 grudnia o godz. 9.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna i rodzice zaproszeni na tę uroczystość przez Panią Dyrektor Alicję Gwóźdź.
Pani Dyrektor powitała zebranych gości a przewodnicząca samorządu odczytała słowa ewangelii. Przedszkolaki pod przewodnictwem pań: Agaty Wawrzyszko oraz Iwony Naziemkowskiejprzygotowały słowno – muzyczne jasełka. Po ich zakończeniu przy dźwiękach kolęd wszyscy składali sobie życzenia.
Życzenia, kolędy, jasełka pozwoliły nam poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela choc w uszach brzmiały jeszcze dźwieki Kolędy dla nieobecnych
"...Daj nam wiarę, że to ma sens,
Że nie trzeba żałować przyjaciół.
Że gdziekolwiek są dobrze im jest,
Bo są z nami choć w innej postaci.
I przekonaj, że tak ma być,
Że po głosach tych wciąż drży powietrze,
Że odeszli po to by żyć.
I tym razem będą żyć wiecznie..."
Serdeczne życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia
spędzanych w cieple rodziny,
pięknie pachnącej choinki,
zdrowia i energii na co dzień
oraz uśmiechu i życzliwości na każdy dzień Nowego Roku
składają
Dyrektor, Nauczyciele, Uczniowie oraz Pracownicy
Szkoły Podstawowej w Morawsku
Niezwykłe Mikołajki
6 grudnia wszyscy uczniowie razem z nauczycielami i pracownikami szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej, bo Pani Dyrektor ogłosiła, że do naszej szkoły przyjedzie Mikołaj. Oczekiwanie umilali nam uczniowie klasy VIII, którzy zorganizowali konkursy i zabawy dla uczniów klas młodszych.
Pełni obaw, czy Mikołaj o nikim nie zapomni, wyczekiwaliśmy jego przybycia. Okazało się, że wszyscy byliśmy grzeczni, nikt nie otrzymał nawet rózgi. Mikołaj był tak miły, że każdemu pozwolił zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie i obiecał wrócić do nas za rok.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
26.11.2018 r. dzieci naszej szkoły uroczyście obchodziły światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Miały okazję przedstawić swoje misie innym dzieciom. Poznały historię Pluszowego Misia i wysłuchały o nim wierszy. Uczestnicząc w konkursach i zabawach, wykazały się dużą wiedzą o misiach. W tym ważnym dniu był także tort, świeczki i piosenka „STO LAT” dla misia.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie na cześć „Pluszowego Misia” zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas!
Uroczyste obchody Święta Niepodległości
Marcin Wolski - Niepodległość
Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.
Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.W sobotę 10 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Ewą Pels zebrali się pod pomnikiem katyńskim, na placu przed Kościołem parafialnym, by uczcić pamięć Polaków poległych w walce o ojczyznę razem z uczestnikami gminnego rajdu Nordic Walking, wśród których były Pani Dyrektor Szkoły Alicja Gwóźdź i Agata Dupel.
Zgromadzeni przed pomnikiem uczestnicy wraz z Wójtem Gminy Jarosław Panem Romanem Kałamarzem, Przewodniczącym Rady Gminy Panem Antonim Gwoździem oraz Sołtys wsi Morawsko Panią Ireną Poćwierz odśpiewali hymn państwowy i po złożeniu kwiatów, wysłuchali krótkiego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów naszej szkoły i młodzież oazową.
Główne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej miejscowości, miały miejsce w niedzielę 11 listopada. Najpierw poczet sztandarowy uczestniczył w mszy świętej, po której dokładnie o godzinie 12.00 nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego.
Dalsza część obchodów miała miejsce w świetlicy wiejskiej, gdzie zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję zobaczyć program artystyczny zatytułowany „Spotkanie z pieśnią patriotyczną” przygotowany przez Panią Iwonę Naziemkowską i Agatę Dupel, którego wykonawcami byli uczniowie naszej szkoły i młodzież oazowa. W trakcie programu dzieci i młodzież zaprezentowali wiersze, pieśni i piosenki patriotyczne, tworzone przez Polaków w różnych okresach historycznych – od średniowiecza do współczesności.
Spotykaliśmy się wielopokoleniowo, by wspólnie przeżywać historię Polski, opisaną nie tylko w podręcznikach, dokumentach historycznych ale także w literaturze. Spotkanie to było okazją do umocnienia naszego patriotyzmu i przekazania tego dziedzictwa pokoleniu młodych Polaków.
Wspólne wykonanie znanych wszystkich pieśni i piosenek patriotycznych, pozwoliło stworzyć poczucie więzi, jedności, przywiązania i przynależności do Ojczyzny, za wolność której tak wielu ofiarowało swe życie. Godnie, ale z radością uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Dzieci nie tylko miały okazję zaprezentować swoje talenty wokalne, muzyczne i recytatorskie, ale przede wszystkim poznać trudną historię naszego kraju i poczuć jedność z rodzicami i dziadkami we wspólnym przeżywaniu radości z możliwości życia w wolnej Polsce.
Rekord dla Niepodległej
Rekord dla Niepodległej
Piątek 9 listopada był dniem wyjątkowym dla większości szkół w Polsce, ponieważ znaczna ich część przyłączyła się do akcji zainicjowanej przez MEN, polegającej na biciu rekordu w jednoczesnym odśpiewaniu hymnu państwowego. Także uczniowie naszej szkoły, wraz z Panią dyrektor i nauczycielami, zgromadzili się w udekorowanej barwami narodowymi sali gimnastycznej, aby wspólnie dokładnie o 11.11 odśpiewać cztery zwrotki hymnu narodowego.
Podniosły nastrój tej chwili podkreślony został przez odświętny ubiór i przyniesienie przez wszystkich kotylionów i flag.
„KARTKA URODZINOWA DLA POLSKI”
W tym roku obchodzimy setne Urodziny Rzeczypospolitej - mija dokładnie sto lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji zostały wykonane kartki urodzinowe, by w ten sposób uhonorować Jubilatkę.
Celem akcji było zainteresowanie uczniów historią Polski XX wieku i pobudzenie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.
Biało - czerwona w każdym oknie
Dzień biało – czerwony
Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone każdego roku 11 listopada, to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Z tej właśnie okazji w naszej szkole 5 listopada został zorganizowany Dzień Biało – Czerwony. We wszystkich klasach przygotowano okolicznościowe gazetki a w oknach wystawiono biało – czerwone flagi. Uczniowie zostali zachęceni także do tego, aby w podobny sposób udekorować swoje domy. Dzień ten był znakomitą okazją do popularyzowania wiedzy o barwach narodowych wśród dzieci.
Dzień Postaci z Bajek
Światowy Dzień Postaci z Bajek jest obchodzony w szkole 5 listopada. W tym dniu nasza szkoła stała się bajkowym światem, w którym zamieszkały różnorodne i barwne postacie, dzięki czemu stała się wesoła i kolorowa. Tego dnia odbyły się zabawy, konkursy i gry, podczas których dzieci mogły przypomnieć sobie najbardziej znanych bohaterów z bajek i baśni. Jest to czas, kiedy maluszki przebierają się za swoje ulubione postacie i przez jeden dzień mogą poczuć się jak w bajce.
ŚLUBUJEMY
Uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Pod czujnym okiem wychowawczyni Jadwigi Rokosz uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
19 października od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Szkole Podstawowej im.Bł.ks.Jana Balickiego w Morawsku. Uczniowie ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani dyrektor Alicja Gwóźdź powitała gorąco rodziców, nauczycieli, uczniów, a szczególnie serdecznie klasę pierwszą, której "oddała głos". Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w krótkim programie artystycznym. W odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem czym dali dowód, że są gotowe do sumiennej pracy w szkole.
Po zakończonej części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem. Po ślubowaniu życzyła sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.
Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie.
Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
Rajd rowerowy
W tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju organizowane są różnorodne akcje, mające na celu upamiętnienie tej rocznicy. Także uczniowie naszej szkoły z klas IV – VIII wraz z nauczycielami, z inicjatywy Pani dyrektor Alicji Gwóźdź wzięli udział w rajdzie rowerowym, którego trasa przebiegała przez Morawsko, Chłopice, Łowce i Tuczempy.
Korzystając z pięknej słonecznej pogody, przystrojeni w barwy narodowe, przejechaliśmy ulicami naszej wioski i okolic, aby zamanifestować nasze przywiązanie do ojczyzny i radość z tego, że możemy żyć w wolnej Polsce i z dumą nosić biało – czerwone barwy. Rajd był też okazją do poznania i podziwiania pięknych okolic naszej małej ojczyzny, jaką jest nasza wieś. Po zakończeniu rajdu, czekały na nas pieczone kiełbaski i w ten sposób wzmocniwszy i ciało i ducha uczciliśmy rocznicę odzyskania niepodległości.
Kazimierz Dolny - miasto z duszą
9 października, pod opieką swoich nauczycieli uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w całodziennej wycieczce do Kazimierza Dolnego.
Kazimierz Dolny to niezwykle malownicza miejscowość, bardzo stara, polska osada nad Wisłą. Większość budowli pokrywa czerwona dachówka, bielone od zewnątrz ściany i kamienne podmurówki. Wszystkie domy utrzymane są w godnym podziwu porządku, o który dba między innymi konserwator zabytków, dzięki czemu miasteczko ma specyficzny charakter, urok i wdzięk.
Po dotarciu do celu podróży spotkaliśmy się z niezwykle miłą i sympatyczna panią przewodnik Łucją, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o historii miasta.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru wzdłuż Wisły. Doszliśmy na Rynek i zabytkowymi uliczkami udaliśmy się na Zamek i Basztę z XIII wieku a następnie na Górę Trzech Krzyży, z której podziwialiśmy panoramę miasta.
W Kazimierzu zwiedziliśmy również kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Posiada on jedne z najstarszych zachowanych organów. Potem udaliśmy się nad Wisłę, gdzie czekał na nas statek piracki.
Ostatnim etapem naszej wycieczki był kurs meleksami do Korzeniowego Dołu – najsłynniejszego kazimierskiego wąwozu. Korzeniowy Dół nie jest wąwozem we właściwym tego słowa znaczeniu, ale głębocznicą. Głębocznica swą formą przypomina wąwóz naturalny, ale jej powstanie zawdzięcza działalności człowieka.
W drodze powrotnej ostatni raz przejechaliśmy przez rynek, na którym ekipa filmowa rozpoczęła kręcenie kolejnych scen serialu „W rytmie serca” emitowanego w Polsacie.
Zmęczeni ale bardzo zadowoleni pożegnaliśmy naszą panią przewodnik i udaliśmy się w drogę powrotną.
Wszystko ma swój czas...
„Wszystko ma swój czas,
i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem.
Czas płaczu i czas śmiechu, […]
czas milczenia i czas mówienia […]
czas dzień dobry i czas … do widzenia.”
Dzień 21 września 2018 roku przejdzie do szkolnej historii, jako dzień pożegnania naszego dyrektora, Pani Grażyny Młynarskiej, która po 40 latach pracy w oświacie podjęła decyzję o przejściu na emeryturę.
W ponad 157 letniej historii naszej szkoły Pani Grażyna Młynarska zapisała się 27 letnim stażem pracy jako dyrektor. Z jej osobą łączą się ważne dla szkoły zmiany i wydarzenia.
W tym okresie przenieśliśmy się do nowego budynku, szkoła otrzymała imię Bł. Ks. Jan Balickiego, przekazano uczniom sztandar szkoły, opracowano hymn szkoły, który jest śpiewany podczas ważnych uroczystości, we współpracy z organem prowadzącym unowocześniono i doposażono bazę szkolną, dobudowano salę gimnastyczną, wprowadzono też wiele szkolnych tradycji.
Na początku uroczystości swoje słowa do zaproszonych gości, nauczycieli, dzieci i ich rodziców skierowała Pani Dyrektor:
"Szanowny Panie Wójcie, Szanowny Panie Dyrektorze Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół, Czcigodny księże Proboszczu, Pani Sołtys, Pani prezes ZNP, Kochani Rodzice, Przewodniczące i członkowie zarządu Rad Rodziców od 1991 roku, Koleżanki i Koledzy nauczyciele, pracownicy obsługi, Drodzy uczniowie. Wszyscy zaproszeni goście.
Przed dwudziestu siedmiu laty otrzymałam powołanie na stanowisko dyrektora. W tym roku postanowiłam przejść na zasłużoną emeryturę przysługującą nauczycielom. Tym samym kończę powierzoną mi wieloletnią funkcję
Ze wzruszeniem i radością myślę o tych wszystkich latach mojego życia i pięknej, choć odpowiedzialnej pracy. Z całego serca dziękuję Bogu, że w swoich planach postawił na mojej zawodowej drodze wielu wspaniałych ludzi.
W związku z moim przejściem na zasłużoną emeryturę pragnę gorąco podziękować Tym wszystkim, z którymi dane mi było współpracować przez 27 lat pełnienia funkcji dyrektora szkoły.
Wyrazy wdzięczności i podziękowania kieruję do Pana Wójta, obecnego Dyrektora ZEAS-u oraz byłej pani Dyrektor przybywającej na emeryturze, pracowników Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, pracowników Urzędu Gminy, radnych Rady Gminy Jarosław na czele z Panem przewodniczącym, Księdza Proboszcza, Pani Sołtys. Dziękuję sponsorom, dzięki, którym udało się zrealizować wiele zamierzeń.
Gorące podziękowania kieruję do wszystkich tych, z którymi przecinały się moje drogi zawodowe i osobiste.
Dziękuję wszystkim Radom Rodziców, obecnej i poprzednich kadencji, bez waszej współpracy i dużego zaangażowania w życie szkoły nie byłoby tych wszystkich wspólnie obchodzonych uroczystości i działań, które było nam dane organizować i przeżywać.
Dziękuję moim wspaniały nauczycielom, pracownikom obsługi, wszystkim uczniom i absolwentom tej szkoły, mieszkańcom Morawska za okazane mi zaufanie i wszelką pomoc.
Dziękuję wszystkim, z którymi było mi dane współpracować.
Jako nauczyciel, wychowawca, a przede wszystkim dyrektor miałam wielkie szczęście, że mogłam realizować swoją wizję szkoły, budując przez 27 lat most łączący moje marzenia z nadziejami i aspiracjami pozostałych pracowników, wśród których znalazłam wielu kolegów zawodowych, a prywatnie oddanych przyjaciół.
W ciągu tych lat dane mi było przeżywać radość i dumę z osiąganych sukcesów uczniów oraz awansu i rozwoju nauczycieli, dumę z pięknego nowego budynku szkoły, sali gimnastycznej oraz nadania szkole imienia, które już na zawsze określiło jej dziedzictwo i uznane wartości.
Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie Wy drodzy uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice i szanowni goście.
Z satysfakcją odchodzę na emeryturę i z niej czerpię radość i przeświadczenie, które trafnie wyraził jeden z Ewangelistów „..W dobrych zawodach wystąpiłam, bieg ukończyłam, wiary ustrzegłam..”
Z dniem 1 października nastąpi zmiana warty. Wierzę, że moja następczyni Pani Alicja Gwóźdź osiągnie wszystko, co sobie postanowi. Życzę jej tego gorąco, jednocześnie gratuluję zwycięstwa w konkursie na dyrektora szkoły.
Mojej szkole, z którą dane mi jest się dzisiaj pożegnać życzę: samych sukcesów, wielu olimpijczyków, odwagi w poszukiwaniu „nowych nieodkrytych dróg..”
Niech wytyczone przez Nią cele będą zawsze jasne i w pełni zrealizowane. "
Pożegnanie rozpoczął humorystyczny program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły, którzy wyjaśnili wszystkim czym jest emerytura, która zabiera im ze szkoły Panią Dyrektor. Jako pierwsi w imieniu wszystkich uczniów podziękowania złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Dziękowali za wieloletnie zaangażowanie w edukację i wychowanie, za każdy dzień spędzony z nimi. Dziękowali za cierpliwość i wyrozumiałość, za to że pomagała w trudnych chwilach i za to, że czuli się w szkole bezpiecznie. Dziękowali za uśmiech, za dobre słowo, za wiedzę oraz za mądre i ciekawe lekcje.
Następnie życzyli, aby wszystkie plany i marzenia spełniły się właśnie teraz, aby nie opuszczał Pani Dyrektor dobry humor, aby znalazła czas dla siebie, na realizację swoich pasji.
Kolejne podziękowania za wieloletnią pracę Pani Dyrektor na rzecz szkoły i środowiska lokalnego złożyli: Wójt Gminy Jarosław Pan Roman Kałamarz, Dyrektor ZEAS w Gminie Jarosław Pan Edward Pączka, Przewodniczący Rady Gminy Jarosław Pan Antoni Gwóźdź oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
W imieniu Grona Pedagogicznego przemówienie pożegnalne wygłosiła Pani Alicja Gwóźdź:
"Przez wiele lat pokazywała nam Pani, z jaką odpowiedzialnością i zaangażowaniem należy kierować placówką, zawsze mając na uwadze dobro przede wszystkim uczniów i nas, swoich pracowników.
Starała się Pani najlepiej, najrzetelniej przekazać nam wiedzę i umiejętności niezbędne do wypełniania zadań spoczywających na szkole. Dziś wszystkim wiadomo, że praca nauczyciela nie należy do najłatwiejszych. Niezmiernie ważne jest w niej nawiązanie dobrego kontaktu z uczniami i ich rodzicami. W każdej sytuacji mogliśmy liczyć na Pani pomoc w dokonywaniu właściwych wyborów. W imieniu wszystkich pracowników szkoły chciałabym wyrazić wdzięczność Pani, bo zawsze, nawet w trudnych chwilach, pomagała nam Pani i dzieliła się z nami własnym doświadczeniem. Mimo wielu własnych zajęć i trosk, pracy na rzecz środowiska miała Pani czas dla nas – swoich pracowników. Dodawała nam Pani otuchy i pomagała znaleźć optymalne rozwiązania. To bardzo dobrze dla całej społeczności lokalnej i wielkie szczęście dla nauczycieli i pedagogów, jeżeli dyrektorem szkoły jest człowiek, który potrafi połączyć wykonywanie swoich codziennych obowiązków z pasją.
Pani Dyrektor oddałaś szkole cały swój pedagogiczny talent, wiedzę, najlepsze lata swojego życia, dlatego też niezwykle trudno jest mi dzisiaj żegnać dyrektora szkoły, który zawsze miał świadomość tego, że “dyrektorem się bywa, a człowiekiem się jest”.Przez wiele długich lat była Pani naszym przewodnikiem i przyjacielem, która całe swoje serce oddała naszej szkole. Zrobiła Pani z niej nasz drugi dom, do którego przychodziło się bardzo chętnie i z wielką radością, bo był to dom bardzo ciepły i bezpieczny.
SZANOWNA PANI DYREKTOR
Dziękujemy za wszystkie lata pracy, za troskę o uczniów, o nas nauczycieli i wszystkich pracowników naszej szkoły. Za Pani uśmiech, cierpliwość, dobre rady, dobre serce, za rodzinną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa…
Dziękujemy za trud, jaki włożyła Pani w to, by nasza szkoła była coraz lepsza i coraz ładniejsza.
Życzymy, aby na emeryturze nadal otaczała Panią życzliwość ludzi i by nareszcie znalazła Pani czas dla siebie.Życzymy odpoczynku, na który pracowała Pani tak wiele lat,
zdobywania nowych wspomnień, poprzez podróże, wyjazdy,
zdrowia, dzięki któremu będzie to możliwe do zrealizowania.
Zachowania dobrych i prawdziwych przyjaźni.Z głębi serca za każde słowo, życiową mądrość i otwarte serce – Dziękujemy… "
In memoriam
„Jest taka pamięć, która nie umiera”
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość,
że w dniu 16 września 2018 r. zmarła
mgr AGATA MACHAŁA
Nasza Koleżanka, wyjątkowy człowiek niezwykłej prawości
i skromności, życzliwa ludziom, przez całe życie niosąca im pomoc
AGATO… Tak się nie robi!
Zostawiłaś nas nagle, niespodziewanie, odeszłaś bez słowa skargi. Zostawiłaś nas, mimo że obiecywałaś,
że będziesz z nami na dobre i na złe…
Agato… nie wiemy jak Cię pożegnać, uśmiechem..., łzami..., może wystarczy słowo żegnaj,
a tam… kiedyś znów się spotkamy.
RODZINIE
składamy wyrazy serdecznego współczucia.
Koleżanki i koledzy ze Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. Jana Balickiego
w Morawsku
Archiwum Aktualności