Cel ogólny: Wdrażanie rodziców do ścisłej współpracy z przedszkolem i umożliwienie im udziału w tworzeniu warunków do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci.

Cele szczegółowe: Dążenie do jednolitości oddziaływań wychowawczo- dydaktycznych przedszkola i środowiska rodzinnego.

• Wszechstronny rozwój dziecka.
          • Stworzenie partnerskich relacji między rodzicami a nauczycielami w zakresie odpowiedzialności za proces wychowawczy dzieci.
          • Wzmacnianie więzi rodzinnych i relacji międzypokoleniowych.
          • Włączenie rodziców dzieci do życia grupy i przedszkola.
          • Współdziałanie z rodzicami w zakresie rozpoznawania możliwości rozwojowych dzieci.
          • Podnoszenie świadomości edukacyjnej rodziców poprzez pedagogizację.
          • Przekazywanie wiedzy na temat funkcjonowania dziecka w przedszkolu.
          • Przekazywanie informacji na temat wyników diagnozy dzieci 5,6 letnich.
          • Współudział nauczycieli i rodziców z rozwiązywaniu zaistniałych problemów wychowawczych
          • Poznanie opinii rodziców na temat funkcjonowania placówki oraz oczekiwań względem przedszkola.

ZADANIA PRZEDSZKOLA W ZAKRESIE WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI

1. Aktywizowanie rodziców do osobistego włączania się w życie placówki.
          2. Poszukiwanie i doskonalenie efektywnych form współpracy przedszkola z rodzicami.
          3. Wspieranie rodziców w realizacji ich funkcji wychowawczej i opiekuńczej.
          4. Ułatwienie wzajemnych kontaktów.
          5. Korzystanie z wiedzy, umiejętności i możliwości rodziców celem doskonalenia jakości pracy przedszkola.

ZADANIA RODZICÓW W ZAKRESIE WSPÓŁPRACY Z PRZEDSZKOLEM

1. Współdecydowanie w sprawach ważnych dla funkcjonowania przedszkola.
          2. Wspomaganie przedszkola we wszystkich obszarach pracy związanych z działalnością placówki.
          3. Inicjowanie przedsięwzięć oraz aktywne uczestnictwo w pracach, imprezach i uroczystościach na rzecz grupy i przedszkola.
          4. Angażowanie się jako partnerzy, w nauczanie dzieci.
          5. Uczestniczenie w zebraniach organizowanych przez dyrektora lub wychowawcę grupy.

KONTAKTY Z RODZICAMI

Nauczyciel zobowiązany jest do zachowania tajemnicy służbowej w sprawach poufnych informacji przekazywanych przez rodziców, dotyczących sytuacji rodzinnej dziecka.

Rozmowy z rodzicami powinny odbywać się w przyjaznej atmosferze.

ZADANIA

FORMY REALIZACJI

TERMIN REALIZACJI

1. Organizacja spotkań z rodzicami

1.Omówienie organizacji przebiegu pracy wychowawczo- dydaktycznej: zapoznanie z podstawą programową, rozkładem dnia, wybór Rady Rodziców, zajęcia dodatkowe, procedura odbierania dzieci.

2.Podsumowanie obserwacji. Omówienie problemów, niepowodzeń dziecięcych.

3.Podsumowanie pracy wychowawczo- dydaktycznej za I półrocze.

4.Przebieg pracy wychowawczo- dydaktycznej w II półroczu.

5.Podsumowanie całorocznej pracy wychowawczo- dydaktycznej.

Wrzesień/ październik

styczeń

styczeń/luty

maj

2. Kontakty indywidualne

1.Rozwiązywanie bieżących problemów.

2.Informowanie rodziców w trakcie indywidualnych rozmów o postępach dziecka w nauce i zachowaniu.

3.Informowanie rodziców o wynikach obserwacji (gotowość szkolna).

styczeń/maj

3. Pedagogizacja rodziców

1. Popularyzacja czytelnictwa pedagogicznego z uwzględnieniem potrzeb rodziców - czasopism, książek, artykułów.

2.Przeprowadzenie pedagogizacji na temat:

- „Lateralizacja”.

- „Zalety czytania książek”.

- „Dojrzałość szkolna dziecka

wrzesień

styczeń

maj

4. Współudział nauczyciela i rodziców rozwiązywaniu problemów wychowawczych dzieci.

1. Konsultacje z nauczycielem:

- rozmowy indywidualne z inicjatywy rodzica.

2. Informowanie rodziców o możliwości korzystania z usług poradni psychologiczno-pedagogicznej.

cały rok

6. Współudział rodziców w pracach na rzecz szkoły.

1. Zachęcanie rodziców do prezentowania dzieciom wykonywanych zawodów.

2. Zachęcanie rodziców do głośnego czytania dzieciom w domu w ramach projektu „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”.

3. Przygotowanie strojów dla dzieci na występy.

4.  Dostarczanie ciekawych akcesoriów do kącików tematycznych w przedszkolu, na zajęcia.

7. Kącik dla rodziców

1. Informacje dotyczące bieżącej działalności, terminowe komunikaty (tablica ogłoszeń dla rodziców).

2. Wystawy bieżące w celu zapoznania rodziców z:

- wytworami prac ich dzieci,

- różnorodnymi technikami plastyczno-konstrukcyjnymi,

- umiejętnościami plastycznymi ich dzieci.

3. Przekazywanie na bieżąco rodzicom informacji dotyczących najważniejszych spraw dotyczących życia przedszkolnego.