ORGANIZACJA ZAJĘĆ
W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM IM. BŁ. KS. JANA BALICKIEGO W MORAWSKU
W OKRESIE CZASOWEGO OGRANICZENIA FUNKCJONOWANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19
Z WYKORZYSTANIEM METOD I TECHNIK KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ
§1.
Założenia ogólne
- Od dnia 9 do 29 listopada 2020 r. (lub do odwołania stanu zagrożenia tj. powrotu uczniów do szkoły) wszyscy nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im Bł. ks. Jana Balickiego w Morawsku uczący w klasach I – VIII, zobowiązani są do organizacji zajęć edukacyjnych i innych zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
- Wszyscy nauczyciele, uczący w klasach I – VIII, zobowiązani są do zdalnej realizacji programów nauczania (realizacji podstawy programowej) począwszy od dnia 9 listopada 2020 roku.
- Nauczyciele mogą prowadzić zdalne nauczanie zarówno z budynku Szkoły w Morawsku jak i ze swoich prywatnych domów, pod warunkiem posiadania niezbędnego sprzętu umożliwiającego bezpieczne prowadzenie zdalnego nauczania.
- Dla uczniów, którzy czasowo nie posiadają komputera, szkoła zorganizuje, w miarę możliwości, sprzęt komputerowy do realizacji nauki w domu.
- W przypadku braku możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (np. stały brak połączenia internetowego, długotrwała awaria sieci) zajęcia lekcyjne organizowane są w szkole. Fakt taki ze względów organizacyjnych należy tego samego dnia, z wyprzedzeniem min. 1 godziny zgłosić w szkole.
- W szkole zapewnia się funkcjonowanie świetlicy szkolnej dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.
- Zapisy na zajęcia świetlicowe zgłaszamy do wychowawców
- Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły organizuje nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole. poszczególnych klas z określeniem czasu pobytu dziecka na zajęciach.
- W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych zostaną zorganizowane dla uczniów klasy ósmej konsultacje .
- Do komunikacji z uczniami i rodzicami służy głównie e-dziennik.
- Uczniom podczas zdalnego nauczania sprawdza się obecność.
- Zobowiązuje się uczestników zdalnego nauczania do przestrzegania etykiety językowej i zachowanie kultury w komunikacji z nauczycielem
- Wszyscy nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne, zgodnie z przydzielonym wymiarem godzin i według obecnie obowiązującego planu lekcji w szkole.
- Przedszkole Publiczne w Morawsku pracuje w niezmienionym trybie stacjonarnym
- Biblioteka pracuje w niezmienionym trybie
- Koordynatorami nauczania zdalnego w każdej klasie są wychowawcy klas.
- Każdy z uczniów przejdzie na formę zdalnego nauczania, przy uwzględnieniu jego możliwości wyposażenia w sprzęt komputerowy, a wszelkie trudności związane z tym procesem na bieżąco powinny być zgłaszane wychowawcom klas.
- Wychowawcy klas podejmują działania mające na celu rozwiązanie problemów sprzętowych ucznia:
- powiadamiają o trudnościach dyrektora;
- pomagają w procesie pozyskania niezbędnego sprzętu z zasobów szkolnych;
- monitorują proces rozwiązania problemu do czasu jego pełnego rozwiązania, o czym informują dyrektora szkoły.
- Nauczyciele wszystkich przedmiotów przypominają swoim uczniom zasady współpracy, a także sposoby oceniania w zdalnym trybie nauki.
- Nauczyciele w czasie trybu zdalnego utrzymują kontakt z rodzicami uczniów.
- Kontakty nauczycieli z rodzicami powinny odbywać się z wykorzystaniem następujących narzędzi:
- e-dziennika,
- poczty elektronicznej
- telefonów komórkowych i stacjonarnych.
- Kontaktując się z rodzicami, należy określić i podać do ich wiadomości sposoby porozumiewania się oraz czas, kiedy nauczyciel jest dostępny dla rodziców.
- Pracownicy obsługi w trakcie zdalnego trybu pracy szkoły pracują zgodnie z ustalonym i zatwierdzonym przez dyrektora szkoły harmonogramem.
§ 2 .
Organizacja nauczania zdalnego
- Podstawowym narzędziem do zdalnych lekcji jest LIBRUS Synergia oraz Google Meet do wideolekcji.
- Zajęcia z uczniami będą odbywać się w czasie rzeczywistym zgodnie z planem lekcji danej klasy.
- Każdy nauczyciel w czasie zdalnego nauczania ma obowiązek z co najmniej 1-dniowym wyprzedzeniem umieszczać informacje dla ucznia co do lekcji.
- Kształcenie na odległość będzie się odbywało naprzemiennie z użyciem monitorów ekranowych (zajęcia online) oraz bez ich użycia przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny prac ucznia wykonywanych w domu.
- Jeżeli uczeń nie posiada dostępu do Internetu to nauczyciel przedmiotu jest zobowiązany do wydrukowania (w szkole) niezbędnych materiałów i przekazania ich wychowawcy klasy. Wychowawca przekazuje przygotowane materiały uczniowi w sposób uzgodniony z jego rodzicem.
- Maksymalny czas jednostki lekcyjnej nie powinien przekroczyć 30 min. ciągłej pracy. Pozostałe 15 min uczeń pracuje sam, nauczyciel jest do dyspozycji.
- Kształcenie na odległość będzie odbywało się z zachowaniem właściwej higieny pracy umysłowej uczniów z uwzględnieniem ich możliwości psychofizycznych.
- Każdy nauczyciel informuje uczniów i rodziców o dostosowaniach form sprawdzania wiedzy i umiejętności oraz kryteriów oceniania.
- Każdy nauczyciel ma obowiązek sprawdzić obecność na lekcji.
- Frekwencja na zajęciach zdalnych:
- uczniowie mają obowiązek punktualnego logowania się do LIBRUSA i aktywnego uczestniczenia w zajęciach online
- nauczyciel sprawdza obecność ucznia na lekcji online i zaznacza ją w dzienniku elektronicznym,
- w przypadku innych aktywności ucznia, gdy nauczyciel zamiast lekcji online zadaje uczniom pracę do wykonania, frekwencję zaznacza się następująco:
- jeśli uczeń odczyta wiadomość od nauczyciela w czasie trwania lekcji, prześle nauczycielowi wykonaną pracę lub wykona inne zadanie zlecone przez nauczyciela (w wyznaczonym terminie) – nauczyciel odnotowuje uczniowi obecność na zajęciach,
- w przeciwnym wypadku nauczyciel ma prawo uznać, że uczeń był nieobecny na zajęciach,
- jeśli uczeń jest zalogowany na zajęciach, ale nie uczestniczy w nich aktywnie (na przykład nie odpowiada na pytania przy pomocy mikrofonu lub jeśli nie ma czatu), nauczyciel ma prawo uznać, że uczeń był nieobecny na zajęciach,
- w przypadku, gdy uczeń nie jest w stanie uczestniczyć w danych zajęciach, rodzic powinien poinformować o tym fakcie nauczyciela oraz wspólnie ustalić sposób nadrobienia materiału – w takim przypadku można odnotować uczniowi nieobecność usprawiedliwioną,
- w podobny sposób należy postąpić w przypadku, gdy uczeń nie może uczestniczyć w zajęciach ze względów technicznych – rodzic powinien bezzwłocznie o tym fakcie poinformować nauczyciela oraz uzgodnić dalszy plan działania.
- w przypadku nieobecności ucznia rodzic jest zobowiązany powiadomić wychowawcę klasy o przyczynach nieobecności,
- wszyscy uczniowie są zobowiązani do codziennego sprawdzania wiadomości przesyłanych za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
- Uczniowie, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, mogą realizować nauczanie zdalne w szkole,
z wykorzystaniem komputerów szkolnych.
- Zajęcia realizowane w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w klasach 1-8 odbywać się będą w formie zdalnej wg obowiązującego dotychczas harmonogramu
a jeżeli będzie taka potrzeba w formie stacjonarnej. - Nauczyciele zgłaszają do dyrektora ewentualną potrzebę modyfikacji programu nauczania w związku z nową organizacją procesu kształcenia,
- Uczniowie biorą udział w zaplanowanych zajęciach online oraz realizują zadania i przesyłają do nauczyciela w uzgodnionym wcześniej terminie,
- Termin wykonania danego zadania nauczyciel wpisuje w wiadomości opisującej zadanie lub w treści samego zadania,
- W przypadku problemów technicznych lub organizacyjnych uczeń lub rodzic powinien jak najszybciej zawiadomić nauczyciela o braku możliwości wykonania zadania w ustalonym terminie,
- Podczas zajęć online uczniowie nie mają prawa robić zdjęć, zrzutów ekranu, nawzajem się wyciszać i nagrywać.
- Zajęcia są dokumentowane przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym.
- Nauczyciele prowadzą dokumentację procesu nauczania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Nauczyciel jest zobowiązany do udzielenia konsultacji każdemu uczniowi i rodzicowi,
- Konsultacje odbywają się:
- telefonicznie (za zgodą nauczyciela),
- przez dziennik elektroniczny,
- na czacie tekstowym,
- przez inny komunikator uzgodniony z rodzicem.
- Rodzice oraz uczniowie będą informowani o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych ocenach przez dziennik elektroniczny.
- Ww. informacje mogą być również przekazywane za pomocą innych, uzgodnionych z rodzicem, dostępnych form porozumiewania się na odległość.
- Uczniowie dodatkowo otrzymują informację zwrotną o postępach w nauce oraz ocenach na bieżąco w czasie zajęć online oraz konsultacji.
- Szczegółowe informacje bieżące będą przekazywane rodzicom, uczniom i nauczycielom przez dyrektora szkoły poprzez dziennik elektroniczny w formie komunikatów.
- W sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy prawa wewnątrzszkolnego
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM IM. BŁ. KS. JANA BALICKIEGO W MORAWSKU
W OKRESIE CZASOWEGO OGRANICZENIA FUNKCJONOWANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19
Z WYKORZYSTANIEM METOD I TECHNIK KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ
W ROKU SZKOLNYM 2020/2021§1.
Założenia ogólne
- Od dnia 26 października do 8 listopada 2020 r. (lub do odwołania stanu zagrożenia tj. powrotu uczniów do szkoły) wszyscy nauczyciele Zespołu Szkolno - Przedszkolnego im Bł. ks. Jana Balickiego w Morawsku uczący w klasach IV – VIII, zobowiązani są do organizacji zajęć edukacyjnych i innych zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
- Wszyscy nauczyciele, uczący w klasach IV – VIII, zobowiązani są do zdalnej realizacji programów nauczania (realizacji podstawy programowej) począwszy od dnia 26 października 2020 roku.
- Nauczyciele mogą prowadzić zdalne nauczanie zarówno z budynku Szkoły w Morawsku jak i ze swoich prywatnych domów, pod warunkiem posiadania niezbędnego sprzętu umożliwiającego bezpieczne prowadzenie zdalnego nauczania.
- Wszyscy nauczyciele prowadzą zajęcia edukacyjne, zgodnie z przydzielonym wymiarem godzin i według obecnie obowiązującego planu lekcji w szkole.
- Przedszkole Publiczne w Morawsku oraz klasy I – III pracują w niezmienionym trybie stacjonarnym.
- Świetlica i biblioteka pracują w niezmienionym trybie.
- Koordynatorami nauczania zdalnego w każdej klasie są wychowawcy klas.
- Każdy z uczniów przejdzie na formę zdalnego nauczania, przy uwzględnieniu jego możliwości wyposażenia w sprzęt komputerowy, a wszelkie trudności związane z tym procesem na bieżąco powinny być zgłaszane wychowawcom klas.
- Wychowawcy klas podejmują działania mające na celu rozwiązanie problemów sprzętowych ucznia:
- powiadamiają o trudnościach dyrektora;
- pomagają w procesie pozyskania niezbędnego sprzętu z zasobów szkolnych;
- monitorują proces rozwiązania problemu do czasu jego pełnego rozwiązania, o czym informują dyrektora szkoły.
- Nauczyciele wszystkich przedmiotów przypominają swoim uczniom zasady współpracy, a także sposoby oceniania w zdalnym trybie nauki.
- Nauczyciele w czasie trybu zdalnego utrzymują kontakt z rodzicami uczniów.
- Kontakty nauczycieli z rodzicami powinny odbywać się z wykorzystaniem następujących narzędzi:
- e-dziennika,
- poczty elektronicznej
- telefonów komórkowych i stacjonarnych.
- Kontaktując się z rodzicami, należy określić i podać do ich wiadomości sposoby porozumiewania się oraz czas, kiedy nauczyciel jest dostępny dla rodziców.
- Pracownicy obsługi w trakcie zdalnego trybu pracy szkoły pracują zgodnie z ustalonym i zatwierdzonym przez dyrektora szkoły harmonogramem.
§ 2 .
Organizacja nauczania zdalnego
- Podstawowym narzędziem do zdalnych lekcji jest LIBRUS Synergia oraz Google Meet do wideolekcji.
- Zajęcia z uczniami będą odbywać się w czasie rzeczywistym zgodnie z planem lekcji danej klasy.
- Każdy nauczyciel w czasie zdalnego nauczania ma obowiązek z co najmniej 1-dniowym wyprzedzeniem umieszczać informacje dla ucznia co do lekcji.
- Kształcenie na odległość będzie się odbywało naprzemiennie z użyciem monitorów ekranowych (zajęcia online) oraz bez ich użycia przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny prac ucznia wykonywanych w domu.
- Jeżeli uczeń nie posiada dostępu do Internetu to nauczyciel przedmiotu jest zobowiązany do wydrukowania (w szkole) niezbędnych materiałów i przekazania ich wychowawcy klasy. Wychowawca przekazuje przygotowane materiały uczniowi w sposób uzgodniony z jego rodzicem.
- Maksymalny czas jednostki lekcyjnej nie powinien przekroczyć 30 min. ciągłej pracy. Pozostałe 15 min uczeń pracuje sam, nauczyciel jest do dyspozycji.
- Kształcenie na odległość będzie odbywało się z zachowaniem właściwej higieny pracy umysłowej uczniów z uwzględnieniem ich możliwości psychofizycznych.
- Każdy nauczyciel informuje uczniów i rodziców o dostosowaniach form sprawdzania wiedzy i umiejętności oraz kryteriów oceniania.
- Każdy nauczyciel ma obowiązek sprawdzić obecność na lekcji.
- Frekwencja na zajęciach zdalnych:
- uczniowie mają obowiązek punktualnego logowania się do LIBRUSA i aktywnego uczestniczenia w zajęciach online
- nauczyciel sprawdza obecność ucznia na lekcji online i zaznacza ją w dzienniku elektronicznym,
- w przypadku innych aktywności ucznia, gdy nauczyciel zamiast lekcji online zadaje uczniom pracę do wykonania, frekwencję zaznacza się następująco:
- jeśli uczeń odczyta wiadomość od nauczyciela w czasie trwania lekcji, prześle nauczycielowi wykonaną pracę lub wykona inne zadanie zlecone przez nauczyciela (w wyznaczonym terminie) – nauczyciel odnotowuje uczniowi obecność na zajęciach,
- w przeciwnym wypadku nauczyciel ma prawo uznać, że uczeń był nieobecny na zajęciach,
- jeśli uczeń jest zalogowany na zajęciach, ale nie uczestniczy w nich aktywnie (na przykład nie odpowiada na pytania przy pomocy mikrofonu lub jeśli nie ma czatu), nauczyciel ma prawo uznać, że uczeń był nieobecny na zajęciach,
- w przypadku, gdy uczeń nie jest w stanie uczestniczyć w danych zajęciach, rodzic powinien poinformować o tym fakcie nauczyciela oraz wspólnie ustalić sposób nadrobienia materiału – w takim przypadku można odnotować uczniowi nieobecność usprawiedliwioną,
- w podobny sposób należy postąpić w przypadku, gdy uczeń nie może uczestniczyć w zajęciach ze względów technicznych – rodzic powinien bezzwłocznie o tym fakcie poinformować nauczyciela oraz uzgodnić dalszy plan działania.
- w przypadku nieobecności ucznia rodzic jest zobowiązany powiadomić wychowawcę klasy o przyczynach nieobecności,
- wszyscy uczniowie są zobowiązani do codziennego sprawdzania wiadomości przesyłanych za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
- Uczniowie, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, mogą realizować nauczanie zdalne w szkole,
z wykorzystaniem komputerów szkolnych.
- Zajęcia realizowane w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w klasach 4-8 odbywać się będą w formie zdalnej wg obowiązującego dotychczas harmonogramu
a jeżeli będzie taka potrzeba w formie stacjonarnej. - Nauczyciele zgłaszają do dyrektora ewentualną potrzebę modyfikacji programu nauczania w związku z nową organizacją procesu kształcenia,
- Uczniowie biorą udział w zaplanowanych zajęciach online oraz realizują zadania i przesyłają do nauczyciela w uzgodnionym wcześniej terminie,
- Termin wykonania danego zadania nauczyciel wpisuje w wiadomości opisującej zadanie lub w treści samego zadania,
- W przypadku problemów technicznych lub organizacyjnych uczeń lub rodzic powinien jak najszybciej zawiadomić nauczyciela o braku możliwości wykonania zadania w ustalonym terminie,
- Podczas zajęć online uczniowie nie mają prawa robić zdjęć, zrzutów ekranu, nawzajem się wyciszać i nagrywać.
- Zajęcia są dokumentowane przez nauczycieli w dzienniku elektronicznym.
- Nauczyciele prowadzą dokumentację procesu nauczania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Nauczyciel jest zobowiązany do udzielenia konsultacji każdemu uczniowi i rodzicowi,
- Konsultacje odbywają się:
- telefonicznie (za zgodą nauczyciela),
- przez dziennik elektroniczny,
- na czacie tekstowym,
- przez inny komunikator uzgodniony z rodzicem.
- Rodzice oraz uczniowie będą informowani o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych ocenach przez dziennik elektroniczny.
- Ww. informacje mogą być również przekazywane za pomocą innych, uzgodnionych z rodzicem, dostępnych form porozumiewania się na odległość.
- Uczniowie dodatkowo otrzymują informację zwrotną o postępach w nauce oraz ocenach na bieżąco w czasie zajęć online oraz konsultacji.
- Szczegółowe informacje bieżące będą przekazywane rodzicom, uczniom i nauczycielom przez dyrektora szkoły poprzez dziennik elektroniczny w formie komunikatów.
- W sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy prawa wewnątrzszkolnego