Zajęcia realizowane w ciągu całego roku szkolnego:

I. Cele i zadania zajęć wychowawczo-dydaktycznych w świetlicy.

1. Organizacja pracy świetlicy.

- Zapoznanie z regulaminem świetlicy.

- Ustalenie norm obowiązujących na świetlicy.

- Integracja zespołu.

- Poznanie praw i obowiązków świetliczanina.

2. Kształtowanie pozytywnych postaw wychowanków.

- Kształtowanie właściwego zachowania się w miejscach publicznych i podczas uroczystości szkolnych.

- Wskazywanie na właściwe relacje w rodzinie.

- Wyrabianie właściwego stosunku do pracowników szkoły i innych uczniów.

- Wartościowanie różnych zjawisk życia społecznego w grupie świetlicowej, klasie, szkole.

- Kształtowanie właściwego stosunku do mienia szkolnego oraz własności prywatnej.

- Dbanie o estetykę i porządek w świetlicy i w szkole.

- Ukazywanie sposobów kulturalnego zachowania się wobec innych, zachowania się przy stole.

- Wyrabianie prawidłowych nawyków w zakresie czynnego wypoczynku.

- Dbanie o dobry wizerunek wychowanka świetlicy szkolnej.

- Rozpoznawanie uczuć, emocji i sposobów radzenie sobie w sytuacjach trudnych.

- Kształtowanie postawy właściwego porozumiewania się z innymi.

- Nabywanie umiejętności rozwiązywania konfliktów.

3. Wzmacnianie wychowanka w rozwoju intelektualnym.

- Zorganizowanie warunków i zapewnienie stałego czasu na odrabianie zadań i naukę w rozkładzie dnia świetlicy.

- Pomoc w odrabianiu lekcji.

- Dbałość o poprawność wypowiedzi w mowie potocznej, ćwiczenia w poprawnym czytaniu i mówieniu.

- Wyrabianie umiejętności spostrzegania i wyciągania wniosków.

- Rozwijanie kreatywności, poznawanie różnych technik uczenia się.

- Organizowanie zabaw i gier dostosowanych do wieku dzieci.

- Stosowanie w czasie zajęć zagadek, krzyżówek, rebusów oraz innych form edukacyjnych utrwalających wiadomości i rozwijających logiczne myślenie.

4. Budzenie i rozwijanie zainteresowań wychowanków poprzez organizację różnych form zajęć:

- plastycznych

- poznawanie nowych i doskonalenie wcześniej poznanych technik plastycznych, organizowanie wystaw prac dzieci, wspólne dekorowanie sali, udział w konkursach plastycznych;

- czytelniczo-medialnych – udział w zajęciach edukacji medialnej MegaMisja, udział w imprezach kulturalno-rozrywkowych organizowanych w szkole (zabawy, apele, uroczystości, mikołajki, andrzejki), świadome i odpowiedzialne korzystanie ze środków masowego przekazu, komputera, tabletów, oglądanie filmów edukacyjnych;

- umuzykalniających – prowadzenie zabaw muzyczno-rytmicznych, nauka nowych piosenek i utrwalanie już znanych, słuchanie wybranych utworów muzyki klasycznej i współczesnej, tańce integracyjne;

- hobbystycznych;

- sportowo – zabawowych.

5. Kształtowanie postawy szacunku do kultury, tradycji, obyczajów, wartości narodowych.

- Uroczyste obchody rocznic i świąt państwowych.

- Wykonywanie gazetek i wystaw okolicznościowych.

- Poznanie tradycji szkoły i jej patrona.

- Organizowanie i udział w imprezach kulturalno-rozrywkowych według kalendarza imprez.

6. Edukacja ekologiczna.

- Wskazywanie pozytywnych i negatywnych aspektów ingerencji człowieka na środowisko naturalne.

- Wyrabianie nawyków segregowania śmieci.

- Udział w akcjach: np. „Sprzątanie świata”, „Dzień Ziemi", itp.

7. Edukacja prozdrowotna.

- Wdrażanie do aktywności fizycznej jako formy czynnego wypoczynku (organizowanie gier i zabaw ruchowych na świeżym powietrzu i w sali gimnastycznej).                                                                        - Wyrabianie nawyku dbania o własne zdrowie (higiena osobista, właściwe odżywianie się).

- Rozróżnianie czynników wpływających pozytywnie i negatywnie na zdrowie i rozwój.

8. Edukacja czytelnicza i medialna.

- Czytanie dla zdobycia wiadomości i zaspokojenia potrzeb poznawczych.

- Rozwijanie czytelnictwa przez różne rodzaje działań inspirowanych tekstem.

II. Plan zajęć.

- Zajęcia relaksacyjne.

- Odrabianie pracy domowej.

- Gry i zabawy integracyjne.

- Zajęcia artystyczne (techniczne, plastyczne, muzyczne, teatralne).

- Czytanie ze zrozumieniem.

- Zajęcia ruchowe (ćwiczenia ogólnorozwojowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu, w sali gimnastycznej)

- Konkursy, zagadki, krzyżówki, rebusy.

- Gry edukacyjne i planszowe.

- Zajęcia wynikające z planu świetlicy szkolnej.

- Oglądanie filmów edukacyjnych