• Historia szkoły

        •      W 1860 roku w powiecie jarosławskim powstaje cały szereg szkół pospolitych (trywialnych), między innymi w 1861 roku szkoła w Morawsku, co wiadomo z Szematyzmów znajdujących się w Archiwum Państwowym w Przemyślu.

               Według Kroniki Szkoły, prowadzonej od 1 września 1922 roku, pierwszy budynek szkolny był drewniany, kryty strzechą, w skład którego wchodziła jedna sala lekcyjna, dwa pokoiki oraz kuchnia i sień – najprawdopodobniej było to mieszkanie nauczyciela. W sierpniu 1922 roku, do szkoły w Morawsku przybyła Julia Bohaczykowa, aby objąć kierownictwo i ona tu zastała budynek wymagający natychmiastowego remontu: powyrywane podłogi, brak pieców, powybijane okna. Pierwszą decyzją, jaką podjęła kierownik było zwołanie Rady Szkolnej w celu podjęcia dalszych działań odnośnie remontu budynku. Przy dużym zaangażowaniu mieszkańców udało się doprowadzić budynek do stanu używalności. Wkrótce też dokonano zakupu pomocy szkolnych i dzienników, dzięki czemu nauka mogła rozpocząć się normalnie. Ponieważ budynek miał niezbyt korzystny wygląd (brudne, odrapane ściany), dzięki staraniom pani kierownik i części mieszkańców, a w szczególności Adama Kopeckiego, budynek został pobielony, część strzechy zastąpiono dachówką, a walący się płot zastąpiono nowym parkanem. Szkoła w takim stanie funkcjonowała do 1927 roku, kiedy to zapadła decyzja o utworzeniu trzyklasowej szkoły. Brak pomieszczeń w budynku szkolnym zmusił Radę Szkoły do wynajęcia jeszcze jednej sali u Małgorzaty Dudy. Ponieważ liczba dzieci objętych obowiązkowym nauczaniem wzrastała, trzy sale lekcyjne nie zapewniały dzieciom normalnych warunków do nauki – ciasnota, zbyt mało światła – gminne władze oświatowe podjęły decyzję o budowie pięcioklasowej nowej szkoły. Rada Gminy opracowała plan budowy i wyznaczyła miejsce lokalizacji. W celu zdobycia przynajmniej części środków finansowych rozpoczęto wyręb i sprzedaż drzewa z lasu wiejskiego.

               Od chwili podjęcia decyzji przez Radę gminy w 1929 roku od momentu ukończenia budowy minęły zaledwie trzy lata. We wrześniu 1931 roku kierownictwo szkoły objął Zdzisław Krsek, co zbiegało się z oddaniem do użytku nowego budynku szkoły. Co prawda prace wykończeniowe jeszcze trwały, ale poświęcenie nowej szkoły nastąpiło 15 stycznia 1933 roku. Nowo powstała szkoła składała się z pięciu jasnych przestrzennych sal szkolnych i korytarzy. Ponieważ ciągle istniały potrzeby finansowe związane z dalszą rozbudową i wyposażeniem nowej szkoły, mieszkańcy wsi podjęli decyzję o sprzedaży starego budynku szkoły w drodze licytacji i przeznaczeniu pieniędzy na rozwój nowej szkoły. Pomimo uzyskania 500 złotych ze sprzedaży starego budynku, ciągle brakowało środków finansowych na dalszą rozbudowę. Gmina nie przydzieliła subwencji na ten cel, jedynie wystąpiła z propozycją udzielenia pożyczki, co nie zostało przyjęte przez mieszkańców, gdyż obawiano się, że wieś nie będzie w stanie zdobyć środków na spłacenie tej pożyczki. Kierownik Krsek w porozumieniu z Radą Szkoły i przy współpracy pozostałych nauczycieli, organizował różnego rodzaju imprezy szkolne a zdobyte w ten sposób pieniądze przeznaczał na dalsze prace przy budowie budynku szkolnego.[1]

          W czasie II wojny światowej pobyt gestapowców w budynku szkoły oraz toczące się działania wojenne na terenie wsi spowodowały zniszczenie budynku. Po wyzwoleniu mieszkańcy rozpoczęli odbudowę szkoły i jej remont. Od 1946 roku istniała już szkoła siedmioklasowa.

          Od 1963 roku obowiązki kierownika szkoły pełnił pan Zbigniew Bury.

          1 listopada 1964 r. na prośbę Inspektora Oświaty Bronisława Małka ze Szkoły Podstawowej w Czerwonej Woli do szkoły w Morawsku na stanowisko kierownika szkoły został przeniesiony pan Tadeusz Gajewski.

          Rozpoczynając pracę w szkole – po odbytej wizytacji przez Inspektora Oświaty – został zobowiązany do zaprowadzenia księgi inwentarzowej i spisania mienia szkoły tj. pomocy naukowych, sprzętu itp. T. Gajewski pracował z wieloma nauczycielami po liceum pedagogicznym, studium nauczycielskim, wyższym studium zawodowym. Byli to: Józefa Dziedzic, Wanda Soja, Grażyna Gęsiorska, Wanda Kuczyńska, Stanisława Łuków, Bronisława Kwaśniewska, Maria Nietrzeba, Zofia Naziemkowska, Władysław Napora, Helena Drzymała, Jan Gugała, Janina Kamińska, Małgorzata Koralewicz, Danuta Gajewska, Danuta Leśniowska, Małgorzata Drwięcka, Zofia Stankiewicz, Elżbieta Oleszko, Mariola i Leszek Szybyłowie, Ewa Pels, Agata Machała, Alicja Gwóźdź, Małgorzata Gajewska, Alicja Perykasza, Jerzy Wątroba, Elżbieta i Edward Winiarscy, Adam Kroczek, Grażyna Młynarska.

          W tym okresie etat nauczycielski wynosił 26, 22 godziny tygodniowo. Liczba uczniów utrzymywała się w granicach 190 – 150 – 120 uczniów. Praca nauczyciela opierała się nie tylko na nauczaniu ale między innymi prowadzonej działalności pozalekcyjnej z młodzieżą szkolną i starszą środowiskową o czym świadczyć mogą organizowane przedstawienia pod kierunkiem nauczycielki Jadwigi Gajewskiej. Nauczyciele angażowali się w prace z Kołem Gospodyń Wiejskich w organizowanych kursach: szycia, gotowania, pieczenia, które to odbywały się w budynku szkolnym. Gdy władze państwowe pozwoliły księżom na nauczanie religii, początkowo uczono jej w domu prywatnym w wiosce a prowadzili je ks. Krzywda, ks. Kmiotek a ks. J. Galant uczył już w klasie budynku szkoły.

          Niektórzy nauczyciele przychodzili do pracy pieszo po kilka kilometrów z Muniny, Tuczemp, Łowiec gdyż tam mieszkali, nie było wówczas komunikacji PKS, nie było także utwardzonej drogi. Inni nauczyciele mieszkali w Morawsku u mieszkańców wsi. W budynku szkolnym mieściły się oprócz czterech izb lekcyjnych i pokoju nauczycielskiego dwa mieszkania nauczycielskie. Dzięki staraniom, w latach osiemdziesiątych wybudowano obok szkoły dwurodzinny dom nauczyciela. Zwalniając mieszkania w budynku szkolnym powiększono liczbę izb lekcyjnych do sześciu.

          Na budowę nowej szkoły władze administracyjne i państwowe nie wyraziły zgody twierdząc, że budynek jest okazały i tym samym wystarczający do nauczania uczniów. Niestety, nie było w nim centralnego ogrzewania, wody bieżącej, toalety znajdowały się poza budynkiem a światło zabłysło w wiosce dopiero w wieczór wigilijny 1964 roku.

          Po zakończeniu roku szkolnego w czerwcu 1991 r. po odprawionej mszy św. przez ks. J. Galanta młodzież szkolna zebrała się na placu szkolnym, gdzie odbył się  apel, na którym to nauczyciele rozdali uczniom świadectwa. Odchodzący na emeryturę T. Gajewski przekazał klucze do szkoły nauczycielce Grażynie Młynarskiej, którą to wytypował na stanowisko dyrektora szkoły do władz oświatowych.

          Z dniem 1 września 1991 r. nowym dyrektorem szkoły została Grażyna Młynarska. 

               W 2002 r. zostaje oddany do użytku nowy budynek szkoły. Rada Gminy w Jarosławiu podczas sesji w dniu 20 kwietnia 2004 roku podjęła uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Morawsku imienia błogosławionego księdza Jana Balickiego. Wójt Gminy Jarosław ufundował szkole sztandar. Opracowano hymn szkoły, zgromadzono pamiątki. Nawiązano współpracę z ks. prałatem Zbigniewem Suchym – autorem publikacji o ks. Janie Balickim. Wziął on udział w niedzielnych Mszach Świętych w dniu 25.04.2004 roku przybliżając wiernym postać księdza Jana Balickiego. W dniu 04.05.2004 r. zorganizowano pielgrzymkę pod hasłem „Otwieramy szlak błogosławionego ks. Balickiego”. Wzięli w niej udział rodzice, uczniowie i nauczyciele a trasa przebiegała przez wszystkie miejsca w Przemyślu i okolicy, z którymi związany był ks. Balicki. W niedzielę 23.05.2004 r. dla wszystkich uczniów, rodziców oraz mieszkańców Morawska została przygotowana wieczornica poświęcona życiu i działalności ks. Jana Balickiego  oraz zostały wystawione trzy sceny ze sztuki „Mocarz Pokory”. W ostatnich dniach przed uroczystością odbyło się „Triduum dziękczynne”.

           Dzień 11 czerwca ogłoszono Świętem Szkoły.    

           

          http://spmorawsko.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=7

           

           

           

           


          [1] G. Młynarska, Działalność dydaktyczno – wychowawcza Szkoły Ludowej w Morawsku, 2004, s.29 – 31.