• Regulamin biblioteki

• Procedura bezpieczeństwa i zasad korzystania z biblioteki szkolnej w trakcie epidemii COVID-19

1. Harmonogram pracy biblioteki jest dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; jest udostępniony na stronie internetowej szkoły i w dzienniku elektronicznym.

2. Uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki. Mogą też rezerwować sobie książkę przez e-biblio z wyprzedzeniem.

3. Od osób korzystających z biblioteki wymagane jest noszenie maski ochronnej lub innego sposobu zasłaniania nosa i ust.

4. Dla użytkowników biblioteki dostępny jest dozownik z płynem do dezynfekcji rąk.

5. Pracownik biblioteki ma wytyczoną bezpieczną odległością – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.

6. W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.

7. Na bieżąco następuje wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcja klamek, klawiatur, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.

8. Przyjęte książki zostają odłożone na okres 2 dni na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.

Regulamin Biblioteki Szkolnej przy Szkole Podstawowej w Morawsku

Rozdział I

Postanowienia ogólne

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.

2. Każdy czytelnik powinien zapoznać się z regulaminem biblioteki (tj. wypożyczalni, czytelni) i godzinami jej otwarcia.

3. Pierwsze w danym roku szkolnym wypożyczenie książki jest równoznaczne z uzyskaniem statutu czytelnika oraz zaakceptowaniem regulaminu.

4. Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku i udostępnia swoje zbiory w czasie zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.

5. Korzystanie ze zbiorów bibliotecznych jest bezpłatne.

6. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek.

7. W bibliotece należy zachowywać się spokojnie i cicho, mówić szeptem i nie przeszkadzać innym.

8. Uczeń, który nie honoruje obowiązku kulturalnego zachowania się, może być wyproszony.

9. Do biblioteki wchodzimy bez jedzenia i picia, z czystymi rękami.

10. Wszyscy dbamy o czystość i porządek.

11. Teczki, plecaki, torby układamy w wyznaczonym do tego miejscu.

12. W bibliotece obowiązuje noszenie obuwia szkolnego.

13. Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być przyznane nagrody na koniec roku szkolnego.

14. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką.

Rozdział II

Regulamin wypożyczalni

1. Książki, czytelnik może wypożyczyć tylko na swoje nazwisko.

2. Czytelnik może wypożyczyć jednorazowo 1-2 książki na okres 3 tygodni z możliwością przedłużenia wypożyczeń na kolejny taki sam okres pod warunkiem braku zapotrzebowania ze strony innych czytelników (poza lekturami).

3. Lektura może być wypożyczona tylko jedna na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia wypożyczeń na kolejny taki sam okres warunkiem braku zapotrzebowania ze strony innych czytelników. Uczeń, który nie zwrócił wypożyczonej lektury, nie może otrzymać następnej.

5. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów mają prawo do jednorazowego wypożyczenia większej ilości książek.

6. W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych materiałów bibliotecznych z podaniem terminu ich zwrotu.

7. Przed wypożyczeniem należy książkę obejrzeć i zgłosić bibliotekarzowi zauważone uszkodzenia.

8. Wobec czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.

9. Częste przetrzymywanie książek spowoduje ograniczenie wypożyczeń czytelnikowi tylko do jednej pozycji.

10. Wypożyczone książki należy szanować.

11. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji

12. Nie można wypożyczonych książek przekazywać innym osobom.

13. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki lub innych materiałów, czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję, o podobnej wartości.

14. Jeżeli odkupienie książki jest niemożliwe, czytelnik powinien dostarczyć inną pozycję o podobnej wartości i tematyce.

15. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone do biblioteki na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego.

Rozdział III

Regulamin czytelni

1. Czytelnia otwarta jest w godzinach pracy biblioteki szkolnej.

2. Uczniowie przebywający w czytelni pozostają pod opieką bibliotekarza lub nauczyciela prowadzącego zajęcia.

3. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów tj. księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.

4. Z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko na miejscu. W uzasadnionych wypadkach nauczyciel bibliotekarz może wypożyczyć książkę z czytelni (np. za zgodą nauczyciela na lekcje lub kółka przedmiotowe).

5. W czytelni książki z szaf i wysokich półek podaje nauczyciel bibliotekarz. Po zakończeniu pracy uczniowie odkładają je na wyznaczone przez nauczyciela bibliotekarza miejsce, bez włączania ich do księgozbioru.

6. Książek nie wolno niszczyć (robić notatek na marginesach, zaginać kartek, kreślić itp.),
           a zauważone uszkodzenia należy zgłaszać bibliotekarzowi.

8. Korzystanie z kaset video, kaset magnetofonowych, płyt CD-ROM odbywa się w bibliotece i na terenie szkoły. Materiały te nie są wypożyczane uczniom.

9. Czytelnia jest nieczynna w czasie prowadzonych zajęć dydaktycznych.

10. W uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może odmówić prawa korzystania z pomieszczeń czytelni.